<p>Joe Biden amerikai alelnök bocsánatot kért Barack Obama elnöktől, amiért olyan helyzetbe hozta, amelyben ki kellett jelentenie, hogy támogatja az azonos neműek házasságának ügyét - jelentette csütörtökön az amerikai média, hivatalos forrásokra hivatkozva.</p>
Obama színvallása és Biden bocsánatkérése a melegházasságok ügyében
Obama elnök az ABC televízió által szerdán beharangozott, majd csütörtökön teljes terjedelmében sugárzott interjújában elismerte, hogy az eredetileg tervezettnél hamarabb kellett nyilvánosságra hoznia álláspontját, miután Biden a hétvégén úgy nyilatkozott: abszolút nem zavarja, ha melegek és leszbikusok házasságra lépnek egymással.
Obama szerdán fogadta az alelnökét, Biden pedig ekkor bocsánatot kért főnökétől, amiért nehéz helyzetbe hozta. Az elnök erre azt válaszolta: tudja, hogy a helyettese szívből beszélt.
Barack Obama az első hivatalban lévő amerikai elnök, aki nyilvánosan kiállt a melegházasságok mellett. Korábban hosszú ideig úgy nyilatkozott, hogy az álláspontja "alakulóban van" ebben a kényes kérdésben. Az ABC-nek végül elmondta: ez személyes véleménye, és a szövetségi államoknak önállóan kell dönteniük abban, hogy engedélyezik-e vagy sem a melegházasságokat.
Az Obama-kormányzat februárban jelezte, hogy nem lép fel többé a bíróságokon másfél évtizede, Bill Clinton elnöksége idején elfogadott, úgynevezett házasságvédelmi szövetségi törvény védelmében. Az indoklás szerint Washington magáénak vallja "azt az elvet, hogy a szövetségi kormány nem tagadhatja meg a meleg és a leszbikus pároktól ugyanazokat a jogokat és törvényi védelmet", amelyek a heteroszexuális párokat megilletik.
Az elnök korábban csak addig ment el, hogy támogatta a melegek közötti, "polgári szövetségnek" nevezett élettársi viszonyt és annak engedélyezését elégségesnek is vélte. Ugyanakkor tiszteletben tartotta azt is, hogy sokak számára a házasság olyan fogalom, amely nagyon erősen kapcsolódik hagyományokhoz és vallásos hithez.
Az ABC-interjúban Obama beszélt arról, hogy a véleménye évekig tartó folyamat eredményeként alakult. A témáról sokat beszélt munkatársaival, barátaival, családtagjaival, de még republikánus párti egyetemistákkal is. Közelről látta, amint csapatának homoszexuális tagjai nagyon szoros és monogám kapcsolatban gyermekeket nevelnek. Hozzátette: a nézetei alakulásában szerepet játszott az is, hogy a lányainak vannak olyan barátai, akiknek a szülei azonos neműek.
Obama színvallása előtt egy nappal az észak-karolinai referendumon a szavazók mintegy 61 százaléka megszavazta azt a tagállami szintű alkotmánymódosítást, amely szerint házasságot csakis heteroszexuális pár köthet. A döntés megerősítette az államban már érvényben lévő, vonatkozó törvényt.
A The Wall Street Journal által kedden közölt közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 49 százaléka támogatja, 40 százaléka pedig ellenzi a homoszexuális párok frigyre lépését. A Gallup ugyancsak kedden az előbbiek arányát 50, az utóbbiakét pedig 48 százalékban határozta meg. Mindkét felmérés arra a megállapításra jutott, hogy az amerikai társadalom a kérdésben lényegesen megengedőbb lett.
Az Egyesült Államokban ugyanakkor jelenleg mindössze hat államban - Massachusettsben, Connecticutban, Iowában, Vermontban, New Hampshire-ben és New Yorkban - valamint a fővárosban legális, 28-ban pedig kifejezetten tiltott az azonos neműek egybekelése. A kérdésben tartott referendumokon a homoszexuálisok ügye rendre megbukott. Az első kivétel a közvélemény-kutatások szerint Maryland lehet, ahol a homoszexuális házasságokat megengedő törvényről novemberben, az általános választással egy időben tartanak majd referendumot.
Biden vasárnap az NBC televízióban mondta el az üggyel kapcsolatban képviselt álláspontját, Obama pedig az ABC-nek úgy nyilatkozott, hogy a novemberi választás, vagy a Demokrata Párt szeptemberi országos konvenciója előtt mindenképpen színt vallott volna a témában.
Az elnök elismerte, hogy ezt a maga módján és a saját feltételei mellett szerette volna megoldani, de "minden jó, ha a vége jó". Obama nem kívánt, idő előtti lelepleződését egyébként még kínosabbá teszi, hogy korábban éppen Biden javasolta neki, hogy ne tárja a nyilvánosság elé azt, amit a melegházasságokról gondol.
A teljes interjú bemutatásának napján Obama kampányadomány-gyűjtő rendezvényen vett rész Los Angelesben, ahol a homoszexuális házasságok támogatottsága magas. Az esemény házigazdája George Clooney volt. Demokrata források szerint az összejöveteltől 15 millió dollárnyi hozzájárulást várnak. Hétfőn a bevallottan meleg énekes, Ricky Martin lesz egy hasonló adománygyűjtés házigazdája New Yorkban.
Az elnököt a kijelentése miatt több kritika érte a konzervatív államokban kampányoló párttársai, valamint az afroamerikai közösség vezetői és lelkipásztorai részéről.
A republikánusok leendő elnökjelöltje, Mitt Romney kijelentette, hogy sem a melegházasságot, sem a homoszexuálisok "polgári szövetségét" nem támogatja, ha az csak a nevében különbözik a frigytől.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.