Obama: Oroszország a felelős a hackertámadásokért

Washington |

<p>Oroszország a felelős az amerikai Demokrata Párt ellen az elmúlt hónapokban elkövetett hackertámadásokért - hangsúlyozta pénteki washingtoni sajtóértekezletén Barack Obama.</p>

Az Egyesült Államok még hivatalban lévő elnöke ezzel kapcsolatosan hozzátette, hogy ez a közlése a titkosszolgálatok adatain alapul.

Obama szerint az orosz "manipuláció" azt követően ért véget, hogy a Kínában tartott szeptemberi G20-as csúcstalálkozón figyelmeztették Vlagyimir Putyint az amerikai aggodalmakról. Felidézte: felhívta az orosz elnök figyelmét, hogy következményei lesznek annak, ha ezek az akciók folytatódnak. 

A Fehér Ház lakója azt is elmondta: a múltban hasonló módon figyelmeztette kínai kollégáját, Hszi Csin-pinget is az amerikai vállalatok elleni kínai hackertámadások várható következményeire. 

Obama washingtoni sajtóértekezletén a hackertámadásokkal kapcsolatos orosz felelősséget illetően kijelentette: reméli, hogy utóda, Donald Trump osztja majd ezzel kapcsolatos aggodalmát.

Az amerikai elnök a sajtóértekezleten élesen bírálta Bassár el-Aszad kormányzatát és Moszkvát is a Szíriában történtek miatt, szerinte az ő lelkükön szárad a szíriaiak vére.

Hangsúlyozta: mindig is felelősséget érzett e közel-keleti ország sorsáért. Obama állást foglalt amellett, hogy küldjenek független nemzetközi megfigyelőket Szíriába az evakuálások felügyeletére. Elismerte: a szíriai konfliktus az egyik legsúlyosabb probléma volt, amellyel nyolc évig tartó elnöksége alatt szembe kellett néznie. "Nem állíthatom, hogy sikeresek voltunk Szíriában" - fűzte hozzá. Elmondta: megérti azt a vágyat, hogy tettekkel vessenek véget a szíriai válságnak. Azonban ezt szerinte nem lehetett volna megoldani "olcsón", az amerikai hadsereg teljes beavatkozása nélkül.

A leköszönni készülő elnök örömét fejezte ki amiatt, hogy - mint fogalmazott - az Egyesült Államokat kiváló állapotban adhatja át utódának. Utalt arra, hogy az elnökké választott Trumppal folytatott beszélgetései szívélyesek voltak, néhány esetben különleges felvetéseket tett a megválasztott republikánus elnöknek a demokratikus intézmények integritásának megőrzése céljából.

Obama szerint rendben van, hogy Trump szemügyre veszi az Egyesült Államok "egy Kína" politikáját, tekintettel Tajvanra. A hivatalban lévő elnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az amerikai diplomácia megváltoztatásának következményei lesznek Kína részéről.

"Kína számára Tajvan ügye ugyanannyira fontos, mint bármi más a listáján. Az egy Kína gondolata nemzeti felfogásának központi elemét képezi, ezért ha felforgatják ezt az elképzelést, jobb ha korábban fontolóra veszik a következményeket" - mutatott rá.

Obama szerint a jelenlegi status quo fenntartotta a békét és lehetővé tette Tajvan számára, hogy fejlődjön, sikeres gazdaságot alakítson ki és a maga módján rendezze ügyeit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?