Obama meghosszabbította a Mianmar elleni szankciókat

Washington |

<p>Barack Obama amerikai elnök egy évvel meghosszabbította a Mianmar elleni büntetőintézkedéseket.</p>

A Fehér Ház pénteken, öt nappal az érvényben lévő szankciók lejárta előtt értesítette a washingtoni kongresszust a hosszabbításról. Indoklásában azt írta, hogy bizonyos reformok jelentős előrehaladása ellenére továbbra is aggodalomra adnak okot a mianmari konfliktusok és az emberijog-sértések, főleg az etnikai kisebbségek lakta területeken és Rahin szövetségi államban. Bár a szankcióhosszabbítás várható volt, az időben egybeesik a hontalan mianmari rohingják tömeges tengeri menekülésének legsúlyosabb időszakával. A rohingják menekülése az utóbbi három évben a térség legnagyobb tengeri exodusa a vietnami háború óta. Az Egyesült Államok felszólította a térség országait, hogy fogadják be a menekülteket, de Malajzia, Indonézia és Thaiföld szemmel láthatóan nem akar több rohingját. John Kerry amerikai külügyminiszter csütörtökön telefonon felhívta thaiföldi hivatali kollégáját, és azt tudakolta tőle, hogy az ország tudna-e ideiglenesen menedéket nyújtani a menekülteknek - közölte újságírókkal Jeff Rathke amerikai külügyminisztériumi szóvivő, de arról nem számolt be, hogy Tanaszak Patimapragorn tábornok mit válaszolt. Mianmart pedig arra kérte az Egyesült Államok, hogy tegyen többet a rahini humanitárius helyzet javulása érdekében. A rohingják áldatlan állapota és menekülése fekete folt Mianmar azon történelmi jelentőségű teljesítményén, hogy több évtizedes katonai diktatúrából lassan átalakul demokratikus országgá, amit saját sikerei egyikének tart az amerikai külpolitika. Washington 2012-ben jelentősen enyhített a Mianmar elleni szankciókon, de bizonyos személyek és cégek ellen, amelyek szerinte akadályozzák a demokratikus átmenetet, illetve kapcsolatot tartanak fent Észak-Koreával, még mindig érvényben tart bizonyos büntetőintézkedéseket. Mianmar pénteken bejelentette: nem valószínű, hogy részt vesz a térségben kialakult menekültügyi válság rendezését célzó május végi thaiföldi csúcstalálkozón. "Kicsi a valószínűsége annak, hogy elmegyünk (a csúcstalálkozóra). Nem fogadjuk el, hogy kizárólag azért hívnak meg minket (a thaiföldiek), hogy enyhítsük azt a nyomást, amellyel szembe kell nézniük" - közölte az AFP francia hírügynökséggel Thein Szein mianmari elnök kabinetfőnöke. Zau Htay hangsúlyozta: nem Mianmar a "probléma oka". Mint mondta, bizonyos országok csak azért mutogatnak hazájára, mert leplezni akarják, hogy képtelenek a probléma megoldására.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?