<p>Véget ért Mianmarban vasárnap a 25 éve tartott első szabad parlamenti választás, amelynek legnagyobb esélyese a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji vezette ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD). A választás bizottság közlése szerint mintegy 80 százalékos volt a részvétel.<br /> </p>
Nyolcvan százalékos volt a részvétel a mianmari első szabad parlamenti választáson
A választást a négy éve kezdődött demokratikus átmenet próbájának tekintik. Az országot 1962 óta vaskézzel irányító katonai kormányzat 2011-ben oszlatta fel önmagát.
Több mint 90 párt 6000 jelöltje indult a választáson: a két legfontosabb politikai formáció az ellenzéki NLD és az egykori tábornokokat tömörítő, kormányzó Szövetségi Szolidaritás és a Fejlődés Pártja (USDP).
A választás tétje a parlament összetételén kívül az új államfő személye is, akit a törvényhozás néhány hónap múlva választ meg. Aung Szan Szú Kji, aki a juntától örökölt alkotmány értelmében nem indulhat az elnökválasztáson, kijelentette: az NLD győzelme esetén "az elnök fölött" fog állni.
Választási eredmények csak több nap múlva várhatók, mert a közigazgatás fejletlen és nincsenek hagyományai a szabad választásnak.
Aung Szan Szú Kji pártjának színébe, vörösbe öltözve adta le voksát kora délelőtt Rangun belvárosának egyik iskolájában a nemzetközi média figyelmében kereszttüzében.
Thein Szein elnök déltájban szavazott a fővárosban, Najpjidóban, majd bemutatta tintás ujját - bizonyítandó, hogy szavazott -, a mozdulat jelképpé vált a közösségi portálokon.
A szavazóhelyiségek zárása után Alexander Lambsdorff, az európai megfigyelők küldöttségének vezetője közölte, hogy "nem látott csalásra utaló jeleket". Hozzátette azonban, hogy "a folyamat még korántsem ért véget", és bármi történhet a szavazatok összeszámlálásakor vagy az urnák szállításakor.
A szavazásra jogosult 30 millió mianmari nagy része még életében nem szavazott. Számos szavazó büszkén mutogatta tintás ujját, a fiatalok szelfiket készítettek, amelyek gyorsan terjedtek az interneten.
Az utolsó szabadnak tekintett - 1990-es - választásokon a junta meglepetésre engedte indulni és győzni az NDL-t, de nem ismerte el az eredményeket, a házi őrizetben tartott Aung Szan Szú Kji pedig nem szavazhatott.
A 2010-es választásokon az USDP meggyőző győzelmet aratott, de nem igazán volt vetélytársa: Aung Szan Szú Kji pártja bojkottálta a voksolást. A 2012-ben tartott időközi választásokon az NLD a 44 hely közül 43-at megnyert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.