Németország nem tervez szankciókat Lengyelország ellen

Berlin/Varsó |

<p>Németország nem tervez szankciókat Lengyelország ellen a médiát és az igazságszolgáltatást érintő lengyel&nbsp;&nbsp;intézkedések miatt - közölte hétfőn Steffen Seibert német kormányszóvivő.&nbsp;</p>

A szóvivő "nemmel" válaszolt  arra az újságírói kérdésre, hogy gondolkodik-e Németország a Varsó elleni büntetőintézkedéseken. Előzőleg ugyanis Angela Merkel német kancellár egyik magas rangú párttársa erre tett javaslatot. Az egyik hétvégi magazinban megjelent interjúban Volker Kauder, a Merkel vezette jobboldali CDU parlamenti frakcióvezetője azt mondta, hogy amennyiben Lengyelország esetében megállapítják, hogy az európai értékek sérültek, az Európai Unió tagállamainak venniük kell a bátorságot, és szankciókkal kell sújtaniuk Varsót.

Seibert hangsúlyozta, hogy Németország a Lengyelországgal való kapcsolatát meg akarja őrizni és ahol lehet, ott mélyíteni akarja.

"A németek és a lengyelek szomszédok, partnerek, barátok - és történetük során még soha nem volt ilyen szoros ez a viszony" - hangsúlyozta Seibert.

A német kormányszóvivő elmondta, hogy a következő hetekben a legmagasabb szintű találkozókra kerül sor a két vezetés között. Beata Szydlo lengyel kormányfő ugyanis elfogadta Angela Merkel kancellár meghívását Németországba, és már folynak a találkozó előkészületei. Sawsan Chebli német külügyi szóvivő pedig arról számolt be, hogy Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter Varsó meghívásának eleget téve "a közeljövőben" Lengyelországba utazik.

Seibert közölte: a szövetségi kormány nem lát okot arra, hogy a lengyel belpolitikai folyamatokat kommentálja. 

Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter vasárnap bekérette Rolf Nikel német nagykövetet "német politikusok lengyelellenes kijelentései" miatt. A lengyel tárcavezető a német diplomatával folytatott beszélgetés után, hétfőn ugyanakkor azt mondta, hogy nem feszült a német-lengyel viszony.

Az Európai Unió egyes német tisztségviselői az utóbbi időben többször fogalmaztak meg kritikus álláspontot a novemberben kormányra került jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) lengyel párt intézkedéseit illetően. Legutóbb Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung honlapján vasárnap közzétett interjúban kijelentette: "a lengyel kormány a választási győzelmét arra szóló felhatalmazásnak tekinti, hogy az államérdeket a győztes párt akaratának rendelje alá". Schulz "Putyin-stílusú demokráciának", az európai politika "veszélyes putyinizálásának" nevezte a PiS politikáját. Az EP-elnök nyilatkozatát több lengyel politikus - köztük ellenzéki is - bírálta, sőt botrányosnak minősítette.

Az Európai Bizottság szerdán foglalkozik a lengyel jogállam helyzetével.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?