Nem volt igazi áttörés

Nápoly. Nem hozott igazi áttörést, de kenyértörést sem az uniós alkotmány tervezetét megvitató nápolyi külügyminiszteri értekezlet, amely szombaton ért véget. Megfigyelők látnak esélyt arra, hogy az uniós alapszerződéssel foglalkozó kormánykonferencia decemberben sikeresen befejezze munkáját.

A tanácskozáson szó esett a keresztény gyökerek megemlítéséről, de ez nem szerepel az olasz előterjesztésben konkrét javaslatként, ezért egyre nehezebb elérni, hogy a viták nyomán meg is fogalmazódjék. A nézeteltérések változatlanul nagyon erősek e kérdéskörben, elsősorban Franciaország, Belgium, Finnország és Törökország tartja teljesen kizártnak az elfogadását. A megerősített együttműködés, a védelmi politika kérdéseit munkavacsora keretében vitatták meg a külügyminiszterek, s az olasz elnökség szombati előterjesztésébe már belevette az előterjesztett német–francia–brit javaslatot.

Szombaton vitatták meg első ízben a külügyminiszterek az intézményi kérdések teljes körét, az erre vonatkozó olasz összefoglalót. A tagjelöltek szerint az egy biztos, egy szavazat elv érvényesítésére van szükség, s ezt támogatja a többség is. A EU leendő külügyminiszteri tisztsége kapcsán fél tucat ország más elnevezést – például külügyi képviselő – akar, s többen kifogásolják kettős (tanácsi és bizottsági) kötődését. Felvetették egyesek azt is, hogy a külügyminiszter legyen-e a tanácsi testület vezetője, ne legyen-e inkább itt is rotáció. Az Európai Tanács elnöki pozíciója például Magyarország véleménye szerint lehet választott funkció is, ha világosan körvonalazottak az elnök jogkörei, s az ülés előkészítésére és levezetésére korlátozódnak.

A minősített többségi szavazás tekintetében változatlanul vita van: Spanyolország és Lengyelország ragaszkodik a nizzai szerződésben megfogalmazottakhoz, míg az országok többsége a konvent által kidolgozott variációt fogadná el azzal, hogy az úgynevezett kettős többség azonos szinten legyen, vagyis az államok, illetve a lakosság számát illetően is 50-50 százalék plusz egy szavazat, vagy 60-60 százalék legyen a szükséges arány.

Franco Frattini, az EU soros elnökségét ellátó olasz külügyminiszter a kétnapos értekezletet záró sajtóértekezletén fontos előrelépésekről beszélt, külön kiemelve, hogy a megerősített együttműködés, a védelmi kérdések terén széles körű egyetértés, „közös látásmód” alakult ki az államok között egy nyitott, áttekinthető és hatékony, a NATO-val nem versengő, hanem azzal egymást kölcsönösen kiegészítő európai védelem tekintetében. Megerősítette azt is, hogy nagy mértékben közeledett egymáshoz az országok álláspontja az egy biztos, egy szavazat tekintetében. Ami a szavazási rendet illeti, Frattini szerint a lényeg az, hogy minél hatékonyabb és átláthatóbb legyen. Cáfolta ugyanakkor, hogy az olasz elnökség a döntés 2009-re halasztását javasolta (ekkor jár le a nizzai szerződés). Frattini szerint a konvent által kidolgozott „kettős többségű” szavazási rend kérdésében a külügyminiszterek többsége azonos arányokat akar mind a tagállamok, mind a lakosság tekintetében.

Az EU alkotmányos szerződésének tervezetét december 8-án vitatják meg ismét a külügyminiszterek, s ugyanakkor tartják meg az állam- és kormányfők csúcsértekezletét, a kormányközi konferencia várható záró tanácskozását pedig december 12-13-án.

Jean-Luc Dehaene, az alkotmányos szerződés tervezetét kidolgozó konvent egyik alelnöke tegnap azt nyilatkozta, hogy a kormányközi konferencián részt vevő kisebb országok érdekeik ellen cselekszenek, amikor ragaszkodnak ahhoz, hogy az Európai Bizottságban minden tagországnak legyen egy-egy teljes jogú biztosa. Szerinte ismét megmutatkoznak a kormányközi együttműködés fogyatékosságai. Mindegyik ország azon fáradozik, hogy a lehető legnagyobb mértékben érvényesítse nemzeti érdekeit, amelyek végső soron nem is mindig azok, míg a konvent sokkal inkább a közös európai érdekekből indult ki. Példaként említette, hogy a tagországok több időt töltenek a döntéseket meggátolni képes kisebbségek lehetőségének megteremtésével, mint a minősített szavazattöbbséggel hozandó döntések alapjainak megteremtésével. A volt belga miniszterelnök a bel- és igazságügyi együttműködés területén is visszalépést érzékel ahhoz képest, amit a konvent elért. Márpedig szerinte világos, hogy az egyes tagállamok nem lesznek képesek egyedül kezelni a határokon átnyúló problémákat. Ugyanezt a jelenséget szemlélteti szerinte az Európai Bizottság majdani létszáma és összetétele körüli vita. A kisebbek fontosabbnak tartják a bizottságban való teljes jogú részvételüket, mint a testület hatékony működését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?