Nem csúszik a bővítés

Strasbourg. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Dánia szerint nem lesz csúszás a bővítésben; azokat az országokat, amelyek az év végére lezárják a csatlakozási tárgyalásokat, mindenképpen felveszik, tekintet nélkül a lemaradókra.

Anders Fogh Rasmussen dán kormányfő szerint a tagjelölteknek nem kell bevárniuk egymást, de az unió által támasztott összes politikai és gazdasági feltételt teljesíteniük kell a belépéshez. Leszögezte: egyetlen ország sem akadályozhatja meg a többiek felvételét. A Reuters szerint a kormányfő az Európai Parlament képviselői előtt mondott beszédében Lengyelországra célzott, amelyet korábban a bővítés első körének abszolút esélyesei között tartottak számon. Varsó az elmúlt két évben lemaradt a csatlakozásra váró országok mögött, és bár az utóbbi hónapokban jócskán behozott a lemaradásból, az EU illetékeseit aggasztja a lengyel gazdaság lanyhulásának és a felkészüléssel kapcsolatos politikai huzavonáknak az esetleges negatív kihatása. Rasmussen meggyőződését fejezte ki, hogy a decemberben esedékes koppenhágai csúcstalálkozón megnevezik az első belépőket. A kimaradóknak azonban legalább 2007-ig kell várniuk az unió bővítésének újabb köréig. Romano Prodi, az EB elnöke is a bővítést és az intézményi reformokat nevezte a második félév legfontosabb feladatainak. Az Európai Parlament nyári szünet előtti utolsó teljes ülésén Prodi megerősítette, hogy az októberi csúcsértekezletig a bizottság már meg fogja nevezni azokat az országokat, amelyeket érettnek tart a felvételre és amelyekkel az év végi koppenhágai csúcsra be akarja fejezni a csatlakozási tárgyalásokat. Hozzátette: mind a tíz legesélyesebb ország – köztük Szlovákia is – várhatóan a megnevezettek között lesz. Utána, a jövő év márciusában lehetne aláírni a csatalkozási szerződéseket, majd a felvétel valamikor 2004-ben léphet érvénybe – feltéve, hogy minden tagország megerősíti a nizzai szerződést, vagyis az írországi népszavazáson pozitív eredmény születik. Hans-Gert Pöttering német képviselő élesen bírálta Schröder német kancellárt, amiért a bővítési tárgyalások befejezését az EU közös mezőgazdasági politikájának jövőjétől tette függővé. Felszólította Rasmussent, hogy határozottan utasítsa el, ha bármely tagállam valamilyen új feltételt támasztana a bővítéssel kapcsolatban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?