<p>Mintegy 400, Európába készülő illegális bevándorlót tartóztattak fel vasárnap a líbiai hatóságok - közölte a törvénytelen migráció elleni harccal megbízott helyi szervezet.</p>
Négyszáz illegális bevándorlót tartóztattak fel a líbiai hatóságok
A főleg Szomáliából és Etiópiából származó menekülteket vasárnap hajnalban vették őrizetbe a Tripolitól keletre fekvő kisvárosban, Tajurában éppen akkor, amikor felszállni készültek egy Európába induló hajóra - mondta Mohamed Abdel Szalám al-Koejri, a menekültügyben illetékes, a tripoli hatóságok alá tartozó szervezet szóvivője. A Tripoli székhellyel működő líbiai vezetést nem ismeri el a nemzetközi közösség. A líbiai fővárosból elűzött másik kormánynak jelenleg Tobrukban van a székhelye. A szóvivő megjegyezte, hogy a feltartóztatott bevándorlók között terhes nők is vannak.
Az AFP francia hírügynökség egyik fotósa vasárnap Tripoliban azt látta, hogy folyamatosan szállítják egy ottani gyűjtőtáborba az illegális bevándorlókat. "Őrizetbe vettek és ide hoztak minket. Azért menekültem el a hazámból, mert háború van és nincs kormány. Minden lehetséges segítségre szükségünk van" - magyarázta az AFP-nek az egyik elfogott szomáliai férfi. Mint mondta, 1400 dollárt fizetett azért, hogy Tripoliig elvigyék, ahol két hónapot töltött, majd ugyanennyit költött arra, hogy Olaszországba szállítsák.
Egy magas rangú líbiai biztonsági illetékes elmondta, hogy a tripoli hatóságok épp most dolgoztak ki egy tervet az illegális bevándorlás és az embercsempészek ellen. Az 1770 kilométer hosszú líbiai partvonalról folyamatosan kelnek útra Európa irányában az afrikai, szíriai és más, konfliktus sújtotta térségből érkező bevándorlók azóta, hogy az észak-afrikai ország káoszba süllyedt Moammer Kadhafi elnök 2011-es megbuktatását követően.
Líbiának jelenleg két kormánya és két parlamentje van. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) május 7-i összesítése szerint idén már több mint 34 500 bevándorló ért partot Olaszországban, miközben mintegy 1770-en útközben meghaltak vagy eltűntek.
Az európai uniós tagállamok védelmi és külügyminisztereinek hétfői, brüsszeli tanácskozásán az EU által az embercsempészek ellen tervezett földközi-tengeri katonai művelet lesz a fő vitatéma.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.