Négy évtized, négy áramszünet

Washington. A mostani áramkimaradást megelőzően New York városa az elmúlt négy évtizedben négyszer borult sötétségbe az elektromos rendszer különböző meghibásodásai miatt: a legsúlyosabb eset 1965-ben történt, a legtragikusabb 1977-ben, a két legutóbbi pedig 1981-ben és 1983-ban.

Washington. A mostani áramkimaradást megelőzően New York városa az elmúlt négy évtizedben négyszer borult sötétségbe az elektromos rendszer különböző meghibásodásai miatt: a legsúlyosabb eset 1965-ben történt, a legtragikusabb 1977-ben, a két legutóbbi pedig 1981-ben és 1983-ban.

Az USA történetének leghosszabb áramkimaradása csaknem negyven évvel ezelőtt történt: 1965. november 9-én hét északkeleti államban – és Kanada egy részén – mintegy 30 millió ember kényszerült arra, hogy gyertyafény mellett töltse az estét. Az áramszünetet az váltotta ki, hogy a kanadai határ közelében egy elektromos relé a hirtelen fellépő túlterhelés miatt felmondta a szolgálatot. Ennek tovagyűrűző hatása miatt 12 perc leforgása alatt 128 ezer négyzetkilométernyi terület borult sötétségbe. A New York-i lakosok emlékezetében máig is világosan él a nagy sötétség emléke. Példamutatóan viselték a megpróbáltatásokat: a tömegközlekedési eszközökön rekedt mintegy 800 ezer ember; a metró utasai megosztották egymás között a náluk lévő elemózsiát, a nagy üzletek büféket állítottak fel a vásárlók kiszolgálására és a kiállított ágyakra fektették a leginkább elgyengült klienseket. Egyedül a taxisofőrök húztak hasznot az esetből, a nem mindennapi lehetőséggel élve ugyanis 100 dollárt kértek az utasoktól a fuvarért. Az áramszünet három ember halálát okozta és mindössze 59 embert vettek őrizetbe fosztogatási kísérlet miatt.

Ezzel éles ellentétben – Abraham Beame akkori polgármester szavaival élve – 1977. július 13-án a rémület éjszakája köszöntött a városra, miután egy villámcsapás Westchester megyében tönkretette a távvezeték-hálózatot, s estére 8 millió ember maradt áram nélkül. Éjfélre zavargások törtek ki, útjukra indultak a fosztogatók, akiknek az áramszünet beköszönte után eltelt huszonnégy órában több ezer üzlet esett martalékául. Az anyagi károkat csaknem egymilliárd dollárra becsülték; több mint háromezer fosztogatót vettek őrizetbe, közülük 110-et el is ítéltek. Két személy meghalt, 44 tűzoltó és több mint 418 rendőr megsérült.

A két legutóbbi – 1981-es és 1983-as – áramkimaradás kevésbé volt súlyos, elsősorban Manhattan déli övezetét érintette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?