NATO-főtitkár: nincs új hidegháború a szövetség és Oroszország között

Berlin |

<p><span style="font-size: 12px;">Nincs új hidegháború és a NATO nem akar konfliktust Oroszországgal - mondta az észak-atlanti szövetség főtitkára csütörtökön Berlinben a német kancellárral folytatott megbeszélése után.</span></p>

Az Angela Merkellel közösen tartott sajtótájékoztatón Jens Stoltenberg hangsúlyozta, hogy hidegháború ugyan nincsen, de stratégiai partneri kapcsolat sincsen a NATO és Oroszország között.

Hozzátette, hogy a NATO ugyan törekszik a jelenlétének megerősítésére a szövetség keleti határvidékén, de csak a szövetség biztonságának erősítése céljából és nem azért, hogy "konfliktust provokáljon". A NATO célja a politikai párbeszéd fenntartása Oroszországgal - húzta alá Jens Stoltenberg.
    
Angela Merkel megerősítette, hogy Németország hajlandó részt vállalni csapatok rotációs rendszerű állomásoztatásában a Baltikumban, és hangsúlyozta, hogy a jelenlét erősítése a térségben teljes mértékben megfelel a NATO-Oroszország Alapító Okiratnak.
    
Hozzátette, üdvözlendő volna, ha még a július 8-án kezdődő varsói NATO-csúcs előtt újabb ülést tartana a NATO-Oroszország Tanács.
    
A csúcstalálkozó előkészítését szolgáló megbeszélés után a német kancellár és a NATO-főtitkár is hatékonynak nevezte az Égei-tengeren az embercsempészet visszaszorítására indított NATO-küldetést. Angela Merkel elmondta, hogy a következő napokban el kell kezdeni tárgyalni arról, hogy miként lehetne tovább erősíteni ezt a szerepvállalást a Földközi-tengeren zajló, Sophia nevű EU-s küldetéssel összefüggésben. Jens Stoltenberg hozzátette, hogy a NATO-nak többet kellene tennie az embercsempészet ellen, és meg is vannak a képességei erre.
    
A NATO az új líbiai kormánynak is tud segíteni, ha van ilyen igény - mondta a főtitkár.
    
Angela Merkel elmondta: a következő napokban az iraki kormány azon kéréséről is tárgyalni kell, hogy az észak-atlanti szövetség működjék közre a hadsereg tisztjeinek és katonáinak képzésében. Jens Stoltenberg jelezte, hogy a NATO készen áll a kérés teljesítésére.
    
A NATO a három balti államban, Romániában és Lengyelországban tervez rotációs alapon működő - nem állandóan állomásozó, hanem  időközönként változó összetételű csapatokból álló - egységeket telepíteni. Németország várhatóan a Litvániában telepítendő egység vezetését vállalja el a varsói csúcson.
    
A NATO azután kezdte erősíteni jelenlétét az Oroszországtól tartó keleti tagállamaiban, hogy Oroszország 2014-ben bekebelezte az Ukrajnához tartozó Krím-félszigetet. 
    
Az 1997-es NATO-Oroszország Alapító Okirat alapján a felek tartózkodnak attól, hogy jelentős újabb állandó katonai erőt telepítsenek a másik területével határos térségekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?