Nagy füstölgések a füstölés miatt

Brüsszel. Európa-szerte nagy visszhangot keltett az a Špidla-nyilatkozat, amely szerint megengedhető az álláskereső dohányosok diszkriminálása. A felháborodott reagálások hatására a cseh uniós biztos a múlt héten újabb nyilatkozatot tett közzé, e szerint az EB mégis ellenzi a dohányosok hátrányos megkülönböztetését.

Az egész ügy kipattanásának oka: egy ír cég olyan álláshirdetést tett közzé, amelyben feketén-fehéren leírta: dohányzók ne jelentkezzenek. Ennek nyomán egy brit európai parlamenti képviselő, Catherine Stihler a munkaügyi kérdésekért felelős EU-biztoshoz, Vladimir Špidlához fordult, állásfoglalást kérve arról, vajon az EU-szabályozás lehetővé teszi-e az ilyen kitételt. A cseh politikus pedig igennel válaszolt. Mint írta, az olyan álláshirdetés, amely a dohányzókat kizárja a jelentkezésből, nem mond ellent a diszkriminációt tiltó EU-szabályoknak, ez utóbbiak ugyanis csak a nem, a szexuális orientáció, a kor, a fogyatékosság, a faji vagy etnikai eredet, illetve a vallás és a hit miatti hátrányos megkülönböztetést tiltják. Špidla egyébként azt is hangsúlyozta, az EB határozottan támogatja a munkahelyi dohányzás tilalmát, mert ez hasznos a dohányzók és a nemdohányzók egészsége szempontjából, s egyben segít a leszokásban is.

A Szakszervezetek Európai Konföderációja (CES) a múlt hétfőn aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az EB nem tartja diszkriminációnak az olyan álláshirdetést, amely eleve kizárja a dohányosok jelentkezését. A CES főtitkárának egyik tanácsadója, Tom Jenkins kifejtette: az Európai Bizottságnak igaza van abban, hogy a diszkriminációellenes európai szabályok semmit sem mondanak a dohányosokról. Azonban szerinte aggasztó lenne, ha ezt úgy értelmeznék, hogy a munkáltató már a felvételnél kizárhatja a dohányosokat, különösen akkor, ha egyébként az illető nem sérti meg a foglalkoztatásra vonatkozó hazai vagy nemzetközi szabályokat. „Nem hiszem, hogy azért, mert valami nincs benne az európai jogszabályokban, már mindent meg lehet tenni.” Jenkins hozzátette: egy ilyen értelmezés bármilyen visszaélés előtt megnyitná a kaput. Egy olasz szakszervezeti vezető, Fulvio Fammoni pedig azzal érvelt, hogy ezek szerint akár az állásra jelentkező személy testsúlya, hajszíne vagy öltözéke is kizáró tényező lehetne, hiszen ezek sincsenek rajta a diszkriminációt tiltó listán.

A nagy vihar miatt Špidla szóvivője visszakozott, rámutatva: az EB természetesen nincs az ellen, hogy a dohányzók is munkát találhassanak. Azonban az EU-szabályozás szerint nem lehet a munkáltató szemére vetni, ha azért nem vesz fel valakit, mert az illető dohányzik. A legújabb közlemény az EU Alapjogi Chartáját idézte, amely szerint az unió a hátrányos megkülönböztetés minden formáját ellenzi. Az EB magyarországi képviselete – a közleményt Európa-szerte eljuttatták a szerkesztőségekhez – pedig aláhúzta: „Félreértés azt állítani, miként a médiában néhol szerepelt, hogy az EU zöld utat ad annak, hogy állásra való jelentkezésnél dohányosokat e szokásuk miatt utasítsanak el, vagy úgy véli, a dohányosok hátrányos megkülönböztetése rendben van, illetve megengedi a dohányosok hátrányos megkülönböztetését.”

A legújabb brüsszeli közlemény szerint az embereket képességeik és végzettségük alapján kell foglalkoztatni, és semmilyen oknál fogva nem szabad eleve elzárni őket képességeik bizonyításának lehetőségétől. „Jóllehet a dohányosok és a nemdohányzók egészségének védelme érdekében az EB támogatja a munkahelyi füstmentes környezetet, a bizottság erősen kételkedik abban, hogy a dohányosok hátrányos megkülönböztetése politikailag elfogadható. A dohányfüggőség és az esetleges munkahelyi következmények kezelésének minden bizonnyal nem ez a legmegfelelőbb módja.” A brüsszeli közlemény végül rámutat: az EB nem különbözteti meg hátrányosan a dohányosokat, ugyanakkor füstmentes munkahelyet biztosít, és igyekszik a dohányzásról való leszokásban segítséget nyújtani a dohányosoknak.

Brüsszel adatai szerint tavaly az európai lakosság 27 százaléka dohányzott. (euractiv.hu, mti, ú)

A másodlagos füst veszélyesebb

A füstös helyeken a dohány égetése miatt kerül a legtöbb szenynyező anyag a levegőbe. Ilyen helyeken a füst hozzávetőleg 85 százaléka úgynevezett másodlagos füst, vagyis a magában füstölgő cigaretták füstje. Ez a füst sokkal károsabb a cigaretta szívásakor a tüdőbe jutó vagy onnan távozó füstnél, mert a kézben tartott vagy hamutartóba letett cigaretta alacsonyabb hőmérsékleten ég, emiatt a keletkező füst összetétele is más: bizonyos mérgező anyagok nagyobb mennyiségben találhatók benne.

Uniós statisztika

Szakértők szerint kb. 72 ezer európai hal meg évente az otthonában elszenvedett passzív dohányzás következtében, és 7000 a munkahelyi miatt. Az éttermekben, bárokban, kocsmákban és éjszakai szórakozóhelyeken dolgozók különösen ki vannak téve ennek a veszélynek: 325 halálos áldozat évente, ez – hatnapos munkahetet számítva – naponta egy áldozat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?