<p>Róma. Ferenc pápa tegnap bejelentette XXIII. János és II. János Pál pápa szentté avatásának dátumát, mától az egyházi reformok-</p>
ÖSSZEFOGLALÓ
Elemzők szerint a lengyel hívők kedvében akart járni Ferenc pápa a szentté avatások időpontjának kiválasztásával. A két néhai egyházfőt, XXIII. Jánost és II. János Pált a jövő év április 27-én avatják szentté. Az avatásra nagy számban várt lengyel zarándokok a téli hónapokban nehezebben tudnak utazni. II. János Pál temetésére és 2011. május elsejei boldoggá avatására is másfél millióan érkeztek Rómába, többségében lengyelek és olaszok. A két pápa közös szentté avatására még nagyobb tömeget várnak. A lengyel pápát rekordidő alatt, halála után kevesebb mint tíz évvel avatják szentté. Ennél gyorsabb csak padovai Szent Antal kanonizációja volt még a 13. században.
Alberto Melloni egyháztörténész a Corriere della Serában azt írta, nem pusztán programban gazdag hét a mostani, az egymást követő jelentős események között szoros a kapcsolat, és „egy hét alatt újrarajzolhatják az egyház arculatát”. Ferenc pápa a március 13-i megválasztása óta eltelt több mint fél év alatt „szolgálata lelki útját már biztos kézzel felvázolta: plébániává alakította át Vatikánvárost, amelynek ő a plébánosa”. A következő napokban viszont „a római katolicizmus utolsó másfél évszázadának egyik fő kérdése, a testületi döntéshozás” szerepel napirenden.
Ferenc pápa tegnap Sauki Ibrahim Abdelkarim Allam egyiptomi muftit fogadta, aki a Szent Egyed közösség Rómában zajló nemzetközi béketalálkozójára érkezett. A találkozó 1986-ban indult, amikor II. János Pál békeimára Assisibe hívta a világ vallási vezetőit. Mától csütörtökig azzal a nyolcfős bíborosi munkacsoporttal tanácskozik, amelynek tagjait megválasztása után egy hónappal a kúria és az egyház reformját érintő javaslatok kidolgozására nevezte ki.
A bíborosok mind az öt kontinenst képviselik, a koordinátor Oscar Rodriguez Maradiaga hondurasi érsek, és Giuseppe Bertello, Vatikánváros Kormányzóságának elnöke az egyetlen, aki a kúriát képviseli. Federico Lombardi szentszéki szóvivő tegnap precedens nélkülinek nevezte a találkozót, amelyet az olasz lapok bíborosi G8-as csúcsnak neveztek el.
A reformjavaslatok a hírek szerint a Vatikán és az egyház működésének, döntéshozatali folyamatainak és gazdasági-pénzügyi tevékenységének egyszerűsítését és átláthatóbbá tételét célozzák. (MTI, ú)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.