Moszkva támogatni fogja a krími döntést

<p>Washington/Moszkva/Kijev. Egyórás telefonbeszélgetést folytatott ismét Ukrajnáról Barack Obama és Vlagyimir Putyin. A két elnök különbözőképpen ítéli meg a helyzetet. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet közben bejelentette: Oroszország megszakítja diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az amerikai elnök a diplomáciai rendezés menetrendjének elfogadására próbálta rávenni tárgyalópartnerét, a Kreml tájékoztatója a válság megítélésében és okaiban fennálló nézeteltérésekre helyezte a hangsúlyt.

Washingtoni javaslat

Obama amerikai elnök közölte Putyinnal, hogy Oroszország krími cselekedeteivel megsértette Ukrajna szuverenitását és területi épségét, ami arra késztette Washingtont, hogy európai partnereivel összehangoltan válaszlépéseket tegyen. Obama jelezte, hogy van lehetőség a krími válság diplomáciai megoldásra Oroszország, az ukrán nép és a nemzetközi közösség érdekeinek megfelelően. A Washington által javasolt rendezés keretében az ukrán és az orosz kormány közvetlen tárgyalásokat folytatna a nemzetközi közösség közbenjárásával, nemzetközi megfigyelők szavatolnák az ukrán állampolgárok, köztük az oroszok jogainak védelmét, az orosz csapatok visszatérnének krími támaszpontjaikra, a nemzetközi közösség országai támogatást nyújtatnának a májusi választásra készülő ukrajnaiaknak.

A Kreml közleménye

A Kreml által kiadott közlemény szerint Putyin hangsúlyozta, hogy az alkotmányos puccs révén hatalomra került, „össznemzeti mandátumot nélkülöző” kijevi vezetés teljesen törvénytelen megoldások elfogadására próbálja rákényszeríteni Ukrajna keleti és délkeleti régióit. Az orosz államfő leszögezte, hogy országa nem tudja figyelmen kívül hagyni az ezzel összefüggő segélykéréseket, és a nemzetközi joggal teljesen összhangban cselekszik. Az orosz elnöki hivatal tájékoztatója szerint Putyin hangsúlyozta, hogy milyen fontosak az orosz–amerikai kapcsolatok a stabilitás és biztonság szavatolása tekintetében szerte a világon. „Ezeket a kapcsolatokat nem szabad feláldozni egyes – akár nagyon jelentős – nemzetközi problémákkal kapcsolatos nézeteltérések miatt” – idézte a Kreml az orosz elnök szavait.

A washingtoni közlemény szerint a két elnök abban állapodott meg, hogy Szergej Lavrov orosz és John Kerry amerikai külügyminiszter folytatja az egyeztetéseket az ukrán kormánnyal és a partnerországokkal a válság rendezése érdekében.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök tegnapi kijevi sajtóértekezletén közölte: megszületett a megállapodás, hogy a következő hetekben aláírják az Ukrajna és az Európai Unió között társulási és szabadkereskedelmi megállapodás politikai részét. Mint mondta, ezt Angela Merkel német kancellár jelentette be, akivel előző nap tárgyalt Brüsszelben.

Tárgyalás feltételekkel

Kijelentette továbbá: Ukrajna kész tárgyalni az orosz kormánnyal, de ehhez Moszkvának ki kell vonnia csapatait, és be kell tartania az általa aláírt két- és többoldalú megállapodásokat. Közölte, hogy egy újabb telefonbeszélgetést kért Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnöktől. Jacenyuk más feltételeket is támasztott az orosz–ukrán párbeszéd megindításához, köztük a „krími szeparatisták és terroristák támogatásának beszüntetését”. Hangsúlyozta: „Ukrajna soha nem lesz Oroszország alárendeltje, sem Oroszország kihelyezett fiókvállalata”.

Az orosz törvényhozás felsőháza támogatni fogja a Krími Autonóm Köztársaság Oroszországhoz csatlakozását, ha a Krím félsziget lakossága igent mond erre – jelentette ki Valentyina Matvijenko felsőházi elnök tegnap Moszkvában, a krími parlament küldöttségét fogadva. Az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) elnöke bátor tettnek nevezte a krími Legfelső Tanács (parlament) csütörtöki „elvi” döntését az Ukrajnához tartozó terület Oroszországhoz való csatlakozásáról, s az erről március 16-ra kiírt referendumról. Vlagyimir Konsztantyinov, a krími parlament elnöke a félsziget lakosságának fenyegetettségével indokolta határozatukat.

A Konsztantyinov vezette küldöttség előzőleg az orosz dumában tárgyalt. Szergej Nariskin házelnök a találkozón hangsúlyozta, hogy Oroszországban támogatni fogják a Krím félsziget és Szevasztopol lakosságának „szabad és demokratikus” döntését.

Szevasztopol határozata

Szevasztopol önkormányzata csütörtök este hozott határozatot a fekete-tengeri város Oroszországhoz való csatlakozásáról. A városi tanács rendkívüli ülésén döntött arról is , hogy Szevasztopolban is megrendezik a március 16-i referendumot. A krími válságban Szevasztopol sorsa kulcsfontosságú kérdés, mivel ott állomásozik az orosz Fekete-tengeri Flotta. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?