Brüsszel. Munkanélküliség, gazdasági helyzet, egészségügy, bűnözés – ezek a témakörök szerepelnek az európai – különösen a szlovákiai – polgárok rémálmaiban. A félévente elvégzett nagyszabású uniós közvélemény-kutatás most közzétett adatai azt mutatják, még mindig jelentős a különbség az EU régi és új tagállamai között.
Mitől félnek az uniós polgárok?
A felmérés adatai szerint a válaszadók napjainkban leginkább a munkanélküliség miatt aggódnak; az unió átlagában a megkérdezettek 40 százaléka helyezte ezt a problémát az első helyre, Szlovákiában 49 százalék. A második legfontosabb probléma a válaszadók szerint az adott ország általános gazdasági helyzete. Itt a szlovákiai válaszadók aránya (36%) érdekes módon nem érte el az EU-átlagot, amely 39 százalék.
Az Eurobarometer évente kétszer, tavasszal és ősszel végez ilyen átfogó felmérést. Az összehasonlításból kiderül, egyes területek megítélését illetően fél év alatt Szlovákiában jelentős módosulások történtek. Mint már említettük, ősszel a lakosság 49 százaléka tartotta a munkanélküliséget a legnagyobb gondnak, de ez tíz százalékkal kevesebb, mint tavasszal volt (59%). Más tagállamokban is csökkent azoknak a száma, akik a munkanélküliséget karikázták be, de a csökkenés az új tagok közül sehol sem volt olyan nagy, mint nálunk, Litvániában és Csehországban. Ráadásul augusztusban, vagyis a két felmérés közötti időszakban a tagországok közül nálunk volt a második legmagasabb munkanélküliség (15,2%), igaz, jóval kevesebb, mint egy évvel korábban.
Oľga Gyárfášová, az IVO társadalomkutató intézet szociológusa úgy véli, a szociális kérdések lakossági megítélésében inkább a trendek és az elvárások tükröződnek, mintsem a valóság. „Kelet-Közép-Európa országaiban a munkanélküliek aránya nagyobb, mint pl. Németországban vagy Ausztriában, de az emberek nálunk úgy érzik, hogy a legrosszabb már mögöttük van, és inkább a javuló tendenciákat érzékelik.”
Ľuboš Vagač, a gazdaságfejlesztési központ munkatársa szerint az emberek már tényleg látják és érzik a helyzet javulását. Ennek oka, hogy a külföldi cégek itteni beruházásai azokban a régiókban is lehetővé teszik a munkához jutást, amelyekben hagyományosan magas a munkanélküliek aránya. Továbbá az állástalanok számára indított új programok sokuknak segítettek abban, hogy visszatérjenek a munkaerőpiacra, még akkor is, ha az így kialakított stabil munkahelyek aránya viszonylag alacsony.
Ivan Kuhn, aki az Eurobarometer felmérésének szlovákiai elemzését végezte, azt emelte ki, hogy a tavaszihoz képest jelentősen növekedett azoknak a száma, akik az inflációt tartották a legnagyobb gondnak. Éspedig azért, mert a felmérés készítésének idején (október-november) sokat foglalkozott a média az energia, a cigaretta és az alkoholfélék árának januártól várható emelkedésével.
Gyárfášová szerint az említett felmérések leggyengébb pontja, hogy a válaszadóknak 14 probléma közül kellett kiválasztaniuk a két legsúlyosabbat. Ennek tulajdonítható, hogy a pillanatnyi helyzettől, légkörtől függően egyes országokban a biztonság vagy a bevándorlás került előtérbe, a többire már oda sem figyeltek. ĺgy például Nagy-Britanniában és Dániában a terrorizmus és a bűnözés lett a két legfontosabb probléma, Spanyolországban pedig a bevándorlás és a terrorizmus.
Első táblázatunk azt ismerteti, hogyan rangsorolták a szlovák állampolgárok a 14 problémás területet. Az első számoszlop az őszi felmérés eredménye %-ban, a második számoszlop azt adja meg ugyancsak %-ban, milyen mértékű a növekedés (+) vagy csökkenés (-) a tavaszi eredményekhez képest.
Második táblázatunk azt szemlélteti, az egyes EU-országokban hány százalék tartotta a munkanélküliséget a legnagyobb gondnak. Az első számoszlop az ősszel kapott eredményt, a második számoszlop a tavaszi felméréstől való eltérést jelzi. (euroinfo.gov.sk, eurohirek.hu)
A legproblémásabb területek Szlovákiában
2005 ősze 2005 tavasza
Munkanélküliség 49 -10
Gazdasági helyzet 36 3
Áremelked./Infláció 31 14
Bűnözés 23 -7
Egészségügy 21 2
Nyugdíjrendszer 7 0
Adórendszer 5 0
Terrorizmus 5 -1
Oktatásügy 5 -2
Lakáshelyzet 4 1
Tömegközlekedés 2 0
Védelem/külügy 1 -1
Bevándorlás 1 0
Környezetvédelem 1 -1
Egyebek 1 0
EU-országok a munkanélküliségről
2005 2005
ősze tavasza
Németország 74 -7
Lengyelország 71 -7
Portugália 63 -1
Görögország 60 -4
Ausztria 57 -6
Svédország 55 -2
Belgium 52 -7
Franciaország 52 -15
Luxemburg 51 2
Magyarország 50 1
Finnország 49 -13
Szlovákia 49 -10
Szlovénia 46 -4
Csehország 40 -8
Olaszország 31 -5
Lettország 29 -6
Málta 27 -13
Észtország 27 -3
Spanyolország 27 -1
Litvánia 25 -11
Ciprus 24 7
Dánia 19 -14
Hollandia 15 -3
Anglia 9 -2
ĺrország 8 -1
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.