Róma/Brüsszel. A ma kezdődő, legfelsőbb szintű kormányközi EU-konferencia alkalmából szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, az olasz főváros vezetői joggal tartanak attól, hogy vagy 30 ezer antiglobalista próbálja majd megbontani a rendet.
Minden út Rómába vezet
A kormányközi konferencia mandátumának kibővítését szorgalmazza az a levél, amelyet hét, uniós kisállam, illetve tagjelölt ország kormányfője küldött az olasz miniszterelnöknek. Az osztrák APA hírügynökség által megszerzett és ismertetett üzenetben Wolfgang Schüssel osztrák kancellár, valamint a cseh, a finn, a litván, a magyar, a máltai és a szlovén kormányfő rámutat: az olasz EU-elnökség által előterjesztett napirendi pontok jegyzéke „nem tartalmazza mindazokat a témákat, amelyeket a tagállamok az értekezleten figyelembe akarnak venni”. A levél szerint a római tanácskozáson szót kell ejteni az Európai Tanács és leendő elnökének státusáról. Az európai alkotmányról szóló tárgyalásokon ismét meg kell vitatni az Európai Parlament mandátumainak jövendő elosztását. A legtöbb tagállamnak válaszra váró kérdései vannak azokkal az uniós eljárásokkal kapcsolatban is, amelyeket a konvent által kidolgozott alkotmánytervezet harmadik része tartalmaz. A konvent munkájának lezárását képező „átfogó megoldásnak” a kormányfők szerint tekintetbe kell vennie a tagállamok egyenjogúságának az elvét, az intézményes egyensúlyt, valamint a közösségi módszerek erősítését. A kormányközi értekezlet megbízatását úgy kell megszabni, hogy a tagállamok mindazon témát szóba hozhassák, amelyet fontosnak tekintenek.
Egy sor kis és közepes ország követeli, hogy a jövőben is legyen valamennyi EU-tagállamnak egy-egy szavazati jogú képviselője (biztosa) az Európai Bizottságban. Az alkotmány tervezete viszont 15 szavazati jogú biztosra korlátozná a testület létszámát.
Rómában tegnap kezdték meg kétnapos tanácskozásukat az EU védelmi miniszterei. Többek között az olasz elnökségnek a NATO önálló európai főhadiszállására vonatkozó javaslatával kapcsolatos – az atlanti táboron belül a német–francia párost Nagy-Britanniával szembeállító – kompromisszumos megoldás szerepel napirenden. Megtárgyalják a közös katonai képesség 2010-ig terjedő időszakig szóló fejlesztését is. Diplomaták a találkozó előtt úgy vélték, ha a négyek – Franciaország, Németország, Belgium és Luxemburg – által javasolt uniós „önálló tervezési sejt” létrehozása körüli vita csillapodni látszik is, a probléma azonban nem szűnt meg. Az olasz elnökség kompromisszumos javaslata a hírek szerint az, hogy hozzanak létre egy hadműveleti tervezéssel foglalkozó „virtuális harci alakulatot”. Az olasz javaslat alternatívát jelent egy tényleges állandó európai főhadiszállás létrehozásával szemben, amelyet az USA és leghűségesebb szövetségesei a NATO-val szembeni sértésnek minősítenek. Különösen Nagy-Britannia tart a NATO-val kapcsolatos mindenféle fölösleges megkettőződéstől. London támogatja az európaiak jogát a szövetségen kívüli műveletekhez, de elutasítja az „önálló tervezési sejt” elvét, legyen az Tervurenben, Brüszszel elővárosban, ahogy a négyek javasolták, avagy bárhol másutt.
Michele Alliot-Marie francia védelmi miniszter a tervek szerint javasolja kollégáinak egy európai csendőri erő létrehozását. Ezt az elgondolást Németország és a legnagyobb tagjelölt ország, Lengyelország már támogatásáról biztosította. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.