Milliókat eltitkoló milliomosok

London. A brit korona vagyon-portfólióját kezelő, a minden-kori uralkodó független jövedelemforrásaként szolgá-ló ősi hitbizomány is érintett a most kirobbant újabb nemzet-közi offshore-botrányban.

London. A brit korona vagyon-portfólióját kezelő, a minden-kori uralkodó független jövedelemforrásaként szolgá-ló ősi hitbizomány is érintett a most kirobbant újabb nemzet-közi offshore-botrányban. Az is kiderült, hogy az amerikai kereskedelmi miniszternek Putyin családtagjaival vannak közös érdekeltségei.

Újabb nagyszabású adatbázis szivárgott ki offshore cégekről a Süddeutsche Zeitung című német laphoz, amely a Panama-iratok néven is ismert dokumentumok esete után ismét az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ) együtt dolgozta fel az anyagot. A munka eredményeinek ismertetését most kezdték meg. A Paradise-iratok (Paradise Papers) nevű adatbázis két offshore-specialistától, a Bermuda- szigetcsoporton bejegyzett Appleby ügyvédi irodától és a szingapúri Asiaciti Trust vagyonkezelő cégtől tartalmaz iratokat, és szerepel benne 19, adóparadicsomként számon tartott terület, köztük Málta cégnyilvántartása is. A 13,4 millió dokumentumból álló adatbázis feldolgozásában 96 szerkesztőség vett részt kb. 400 újságíróval, a munka egy éve kezdődött. A dokumentumokban 47 országból 120 állam-, illetve kormányfő és egyéb politikus nevét találták meg, és találtak bennük adatokat élsportolókról, híres művészekről és nemzetközi óriáscégekről is.

Bono és Hamilton

Az offshore gazdasági társasági forma önmagában nem törvényellenes, de alkalmas lehet adókerülésre, vagyon, jövedelem elrejtésére vagy tranzakciókban részt vevő személyek vagy szervezetek leplezésére. Az első írások többek között Justin Trudeau kanadai kormányfő egyik közeli barátjáról és támogatójáról, Stephen Bronfmanról szólnak. A montreali üzletember a Paradise-iratok szerint érintett egy offshore cégekből álló hálózatban, amelynek működése révén a kanadai állam valószínűleg elesett több millió dollár adóbevételtől. Két amerikai óriáscég, a Nike és az Apple is szerepel az iratokban. A Nike a Bermuda-szigetcsoporton, majd Hollandiában épített ki egy céghálózatot, amelynek révén elkerülte több milliárd euró adó befizetését, az Apple pedig olyan országot vagy területet keresett cégszékhelynek, ahol garantáltan mentesülhet az adófizetés alól. A U2 ír popzenekar frontembere, Bono pedig egy litvániai bevásárlóközpontban szerzett tulajdonrészt offshore cégek révén. Lewis Hamiltonnak, a Forma–1 négyszeres világbajnokának neve is felbukkan a Paradise Papersként emlegetett iratokban. Az iratok szerint Hamilton több cégen keresztül 3,7 millió eurónyi adó befizetését kerülte el a repülőgépe megvásárlásakor. A Bombardier gépet 2013 óta használja a brit versenyző. Az érintett politikusok, hírességek és vállalkozások jellemzően elismerték, hogy a feltárt adatok helytállóak, de hangsúlyozták, hogy nem követtek el törvénytelenséget.

Érintett a királynő

A BBC és a The Guardian brit lap közös vizsgálata szerint a mindenkori brit uralkodó független jövedelemforrásaként szolgáló hitbizomány is érintett az offshore-botrányban. A több évszázadra visszanyúló történetű királyi vagyonkezelővel szemben azonban semmiféle törvénysértés gyanúja nem merült fel. Az ősi birtok után jelenleg is a Lancaster hercegségének (Duchy of Lancaster) nevét viselő, 1265-ben létrejött és jelenlegi feladatait különböző formákban 1399 óta ellátó vagyonkezelő 2004-ben 5 millió fontot fektetett a Jubilee Absolute Return Fund Ltd.nevű alapba, amelynek központja a brit korona fennhatósága alá tartozó Bermudán működik. Ez a befektetés 2010-ben megszűnt. II. Erzsébet királynő személyesen semmiféle módon nem vesz részt a Duchy of Lancaster befektetési döntéseiben, és a hitbizománytól eredő jövedelme után – bár erre az uralkodói mentesség alapján nem lenne köteles – 1993 óta személyi jövedelemadót fizet. A BBC és a The Guardian hangsúlyozza, a korona vagyonkezelőjével szemben semmiféle törvénysértés gyanúja nem merült fel a kiszivárgott dokumentumtömegben. A megszólaltatott szakértők és kommentátorok egybehangzó véleménye szerint azonban a 91 esztendős II. Erzsébet királynőt minden bizonnyal kínosan érinti, hogy a monarchia ősi magánvagyon-kezelő intézménye offshore befektetési ügyletekbe keveredett.

Van magyar szál is

A milliárdos Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszternek közös üzleti érdekeltségei vannak Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen családtagjaival – közölte az NBC televízió. Az NBC egy bermudai ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva számolt be Ross orosz üzleti kapcsolatairól, azt állítva, kinevezése előtti kongresszusi meghallgatásán Ross ugyan említést tett róluk, de elmulasztotta részletesen feltárni az üzleti kapcsolatokat.

Több magyar érintett ügyeit is feltárták: Andy Vajna filmügyi biztosról, Nagy István svájci magyar nagykövetről és Demján Sándor nagyvállalkozóról is írtak. (MTI. hvg.hu, napi.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?