Merkel: tisztázni kell a muzulmán vallás és az iszlamista terror viszonyát

Berlin |

<p>Angela Merkel német kancellár a törvényhozás alsóházában, a Bundestagban csütörtökön elmondott beszédében ismét elítélte a párizsi vérengzést és hitet tett amellett, hogy az iszlám Németország része, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy tisztázni kell a muzulmán vallás és az iszlamista terror viszonyát.</p>

A kancellár Christian Wulff volt német államfő szavait idézve elmondta, hogy a keresztény-zsidó gyökerek mellett az iszlám is Németország része, és kiemelte, hogy sok német nehezen emészti meg ezt a megállapítást, hiszen ugyan "nem az iszlám ellenségei", de "nem a Koránnal nőttek fel" és "bizonytalanok, tanácstalanok".

"Az kérdik tőlem, hogy melyik iszlámról van szó", és hogy lehet-e hinni abban "az újra és újra elismételt mondatban, hogy az iszlámra hivatkozó gyilkosoknak semmi közük az iszlámhoz".

Ezek "jogos" kérdések - fejtette ki a kancellár, hangsúlyozva: "fontos és sürgető, hogy az iszlám papság tisztázza" őket. Hozzátette: Németországban megengedhetetlen a muzulmánok kirekesztése és a vallási közösség egészét megpecsételő, általánosító gyanúsítás és vádaskodás. 

A tapasztalatok, hallomások és félelmek nyomán "mindannyiunk fejében kialakulnak idegenképek", és vannak, akiknél az idegenekről alkotott elképzelésekből "ellenségképek" formálódnak, ezt azonban meg lehet akadályozni "felvilágosítással és a megismerés útján", hosszabb távon pedig azzal, ha a demokrácia "az élet vezérlő elve" - mondta Angela Merkel.

A Charlie Hebdo elleni támadás "társadalmunk egyik legértékesebb kincse", a sajtószabadság elleni merénylet volt - jelentette ki a német kancellár. Szabad sajtó nélkül nem lehet elérni, hogy "polgárok legyünk, és ne alattvalók" - hangoztatta.

A párizsi kóser élelmiszerboltban történt mészárlásra utalva azt mondta, hogy a francia fővárosban véghezvitt terrorcselekmények "a mai világ két nagy bajáról", a "gyilkos iszlamista terrorizmusról és a zsidógyűlöletről" szóltak, amelyek "nem mindig, de gyakran kéz a kézben járnak".

A németek szolidaritást vállalnak franciákkal "ezekben a nehéz napokban" - mondta a kancellár. Ha Franciaországban nincs biztonság, akkor Németországban sincs - tette hozzá, sürgetve egyebek között, hogy az Európai Bizottság minél előbb készítsen irányelvet a digitális kommunikáció - telefonálás, e-mailezés - adatainak úgynevezett készletezéséről, hosszú távú tárolásáról.

Január 7-én évtizedek óta a legvéresebb terrorcselekményt követték el Franciaországban a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap szerkesztősége ellen, a merényletben tizenketten életüket vesztették. Egy nappal később Párizs egyik külvárosában fejbelőttek egy rendőrnőt, majd a támadás elkövetője másnap túszokat szedett egy párizsi kóser élelmiszerboltban, és túszai közül négyet megölt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?