<p>A világ problémáinak kooperatív megoldása mellett érvelt Angela Merkel német kancellár szombaton, Donald Trump megválasztott amerikai elnök közelgő hivatalba lépésével összefüggésben.</p>
Merkel a multilaterális megközelítés mellett érvel
Az Egyesült Államokban tapasztalható protekcionista törekvésekre vonatkozó kérdésre válaszolva, Angela Merkel egy sajtóértekezleten leszögezte, hogy keresni fogja a párbeszéd lehetőségét az új amerikai elnökkel.
"Nem akarok ennek elébe vágni, de szilárd meggyőződésem, hogy egymás partnereiként jobban járunk, ha közösen cselekszünk, mintha mindenki önmaga próbálná megoldani a problémákat, és részemről ez alapvető megközelítés" - mondta.
A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport fontosságát hangsúlyozva - ahol idén Németország tölti be az elnöki posztot -, Merkel felidézte, hogy a pénzügyi válságra adott nemzetközi válasz "nem az elkülönülésen, hanem az együttműködésen, a pénzügyi piacok közös szabályozásán alapuló válasz volt, és azt hiszem, hogy ez az ígéretes irány".
A német kancellár egyértelművé tette, hogy nem rajong a Csendes-óceáni Partnerség (TPP) kiüresedésének lehetőségéért azzal összefüggésben, hogy Trump kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok felmondja ezt a kereskedelmi egyezményt.
Merkel azt mondta, hogy "tanácsadói szinten" kapcsolatban állnak a leendő amerikai elnök csapatával, de konkrétan még nem volt szó arról, hogy a hét legfejlettebb ipari országot tömörítő G7 csoport és a G20 csoport májusi, illetve júliusi (hamburgi) csúcstalálkozóján kívül találkozzanak.
"Megvárjuk a beiktatást, és majd akkor beszélünk erről" - mondta a kancellár a sajtóértekezleten.
Merkel idén egy negyedik kancellári mandátumért is indul a várhatóan szeptemberben tartandó parlamenti választásokon. Pártjának, a konzervatív Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) a vezetői pénteken és szombaton a saar-vidéki Perlben tanácskoztak a választási év beindításáról, amelyben három tartományi választásra is sor kerül majd, elsőként márciusban éppen a nyugati Saar-vidéken.
Merkel az újságíróknak azt mondta, hogy eddigi legnehezebb választására számít, bár biztos abban, hogy a migrációs válság kezeléséről pártja bajorországi szövetségesével, a Kereszténydemokrata Unióval (CSU) folytatott vita nem fogja útját állni egy közös konzervatív kampánynak.
A CSU tavaly folyamatosan azt követelte, hogy évi 200 ezer főben maximálják a Németország által befogadható menekültek számát, amit azonban Merkel elutasít. Németországba 2015-ben 890 ezer menedékkérő érkezett, tavaly pedig 280 ezer.
Merkel megismételte azt az ígéretét, hogy javítani fogják a biztonságot az országban a 12 ember életét követelő decemberi kamionos támadás nyomán, amelyet egy berlini karácsonyi vásár ellen követtek el. "Egyértelművé fogjuk tenni, hogy minden embernek joga van a biztonsághoz, s csak azok élhetnek szabadságban, akik biztonságban vannak" - mondta.
Németország 16 tartományának ugyanazokat a biztonsági normákat kell érvényesítenie - tette hozzá a német kancellár, azzal érvelve, hogy nem ésszerű, hogy a különböző tartományok más szabályokat kövessenek olyan dolgokban, mint például a videomegfigyelés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.