Mennyit ér a gyakorlatban egy brit vízum?

A szlovák állampolgárokkal szembeni vízumkényszert ugyan még tavaly decemberben eltörölte az Egyesült Királyság, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy főként a brit állami tisztviselőkön múlik, beengednek-e valakit Angliába vagy sem.

A szlovák állampolgárokkal szembeni vízumkényszert ugyan még tavaly decemberben eltörölte az Egyesült Királyság, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy főként a brit állami tisztviselőkön múlik, beengednek-e valakit Angliába vagy sem.

Néhány héttel ezelőtt rovatunkban már beszámoltunk egy magyarországi munkavállaló angliai kálváriájáról, a TASR szlovák hírügynökséggel most a 26 éves Anna osztotta meg tapasztalatait.

„Miután leszállt a gépem, a manchesteri repülőtéren feltartóztatott egy bevándorlási tisztviselő, akit különösebben nem is érdekelt, milyen céllal érkeztem Angliába. Egy rövid beszélgetés után elvette az útlevelemet, amelyet csak Szlovákiában kaptam vissza” – emlékezik vissza Anna, aki már harmadszor járt az Egyesült Királyságban, ezúttal azonban a manchesteri repülőtéren a rutinellenőrzés helyett kellemetlen meglepetés érte – a bevándorlási hivatal munkatársa úgy döntött, hogy a fiatal lány vízum nélkül nem léphet a szigetország területére. „Magyarázatot követeltem, hallani akartam az elutasítás indokát, de hiába. Ehelyett a legelső repülőgéppel – és útlevél nélkül – hazaküldtek.”

Idehaza Anna azonnal a külügyminisztériumhoz és a brit nagykövetséghez fordult magyarázatért és jogorvoslatért. A külképviselet azt javasolta, intézze el magának a vízumot, vagy csak május elseje után utazzon Angliába.

Annának azonban más tervei voltak. Április 24-én házasságot készül kötni kedvesével, így az első megoldást választotta. Az úgynevezett eljegyzési vízum 15 600 koronájába került a nagykövetségen. Vásárolt egy újabb repülőjegyet, és ismét elrepült Angliába. Második próbálkozása szerencsére már sikerült.

Juraj Tomaga külügyi szóvivő elmondta, minden ország belügye, hogy megengedi-e vagy elutasítja a beutazási kérelmünket. „A külügyminisztérium nem szavatolhatja, hogy állampolgárainknak minden esetben lehetővé teszi az adott ország bevándorlási hivatala a belépést, még akkor sem, ha valamennyi szükséges dokumentum a rendelkezésére áll” – nyilatkozta Tomaga, aki szerint Szlovákia májusi uniós csatlakozása után a helyzet jobbra fordul majd.

A hasonló esetek elkerülése érdekében a brit nagykövetség inkább azt ajánlja, beutazás előtt szerezzük be a vízumot. „A bevándorlási tisztviselőnek jogában áll belátása szerint feltenni kérdéseket. Ha az utazó nem győzi meg őt, nem köteles beengedni az országba” – érvelt Katarína Strýčková követségi szóvivő. (ú, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?