<p>Damaszkusz. Aleppó mellett Damaszkusz külvárosaiban is összecsaptak a Bassár el-Aszad elnökhöz hű csapatok a lőszerhiánnyal küzdő lázadókkal tegnap, miközben tömegek menekülnek Törökországba.</p>
Menekül a lakosság
ÖSSZEFOGLALÓ
Várhatóan Lahdar Brahimi volt algériai külügyminiszter lesz az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja Kofi Annan után, aki a múlt héten úgy döntött, nem folytatja a szíriai válság rendezését szolgáló közvetítést. A Reuters diplomáciai forrásokból úgy értesült, a jövő héten jelentik be, hogy a 74 éves veterán algériai politikus kapja a megbízást.
Aleppó több negyedében tartják még magukat a felkelők, az összecsapások tegnap is folytatódtak. Bár a lázadóknak egy csütörtöki jelentés szerint fogytán a lőszerük, sikerült visszaverniük a kormányerők támadását, és megpróbálják visszafoglalni Szaláheddín városnegyedet is. Eddig itt volt a felkelők fő bázisa, de a kormánycsapatok – több napon át tartó tüzérségi támadás és a légierő bevetése után – szerdán kezdődött offenzívájukkal kiűzték innen a lázadókat.
Helyi lakosok beszámolói szerint tegnap Damaszkuszban is robbanások hallatszottak, a hadsereg a külvárosokat lőtte. A kormányerők, állításuk szerint, hetekig tartó intenzív csatározás után kiszorították a lázadókat a fővárosból, akik azonban a külvárosokban továbbra is küzdenek a katonákkal.
A harcok miatt egyre többen kényszerülnek otthonuk elhagyására. Az ENSZ tegnap közölt adatai szerint már több mint 150 ezer szíriai menekült tartózkodik a négy szomszédos országban. A legtöbben, 50 ezer 227-en Törökországban kerestek menedéket, Jordániában 45 ezer 869, Libanonban 36 ezer 841, Irakban pedig 13 ezer 587 szíriai menekültet regisztráltak csütörtök estig. Ez utóbbi országba a konfliktus kezdete óta 23 ezer 228 iraki tért vissza Szíriából. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője úgy fogalmazott, „az utóbbi héten meredeken emelkedett a Törökországba menekülők száma, sokan hagyták el Aleppót és környékét”. A török hatóságoknál jelentkező menekülteket a Vörös Félhold által üzemeltetett 9 menekülttábor valamelyikében helyezik el. Több dezertőr szíriai katona is Törökországba érkezett. Őket egy szigorúan őrzött táborban helyezték el a török hatóságok.
Az ellenzék szerint a hadsereg aknavetővel megrongálta a híres aleppói citadellát. A világ egyik legnagyobb palotájaként számon tartott építményt Aleppó történelmi óvárosának részeként, 1986-ban vették fel a világörökségek listájára. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.