Megosztott Belgium lakossága az ország jövőjét illetően

Brüsszel |

<p>Belgium három nagy régiója közül a francia ajkú Vallónia és Brüsszel körzetének lakossága többségében szívesen térne vissza az ország teljesebb egységéhez.</p>

Belgium három nagy régiója közül a francia ajkú Vallónia és Brüsszel körzetének lakossága többségében szívesen térne vissza az ország teljesebb egységéhez, míg a flamandok 43 százaléka inkább a régiók szerepét erősítené, 16 százalékuk pedig Flandria függetlenné válását részesítené előnyben.

Ez derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet a La Libre Belgique című brüsszeli lap készített, miután a kormányalakítási tárgyalások zsákutcába kerülésével ismét felvetődött a több részre szakadás lehetősége.

A felmérés szerint országos összesítésben meglehetősen megosztott a lakosság: 40 százalék a nagyobb egységet, 32 százalék a hangsúlyosabb regionális fejlődést, 12 százalék az ország kettéválását támogatja. A jelenlegi (jelentős részben a régiókra épülő, de a legfontosabb kérdésekben még központi irányítású) helyzet megőrzését csak 8 százalék tartja elfogadhatónak.

Megoszlik a vélemény arról is, milyen legyen a főváros, Brüsszel jövője. A legtöbben (országosan 31 százalék) egy flamand-vallon közös irányítást támogatnak, szemben a jelenlegi helyzettel, az uniós főváros önálló régióként való kezelésével, amelyet 26 százalék szeretne megőrizni. Brüsszelen belül teljesen önálló európai uniós körzet létrehozását 9 százalék tartaná helyesnek, míg a főváros régiójának független országgá válását 5 százalék támogatja.

Kitért a közvélemény-kutatás arra is, mit tartana követendő útnak a lakosság, ha sor kerülne az ország szétszakadására. Ez esetben 35 százalék egy Vallónia-Brüsszel föderációt és független Flandriát látna szívesen, míg 23 százalék három független állam, 26 százalék pedig Vallónia (és Brüsszel) Franciaországhoz csatolása mellett tenné le a voksát.

Belgiumban a júniusi választások óta nem sikerült kormányt alakítani. Ennek legfőbb oka, hogy a különböző régiók pártjai évek óta nem jutnak kompromisszumra az ország szerkezetének, intézményes berendezkedésének hosszú távú megoldást jelentő átalakításáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?