Megölte magát egy fehérorosz kamasz, mert nem bírta a rá nehezedő hatósági nyomást – közölte a Vjaszna fehérorosz jogvédő szervezet szerdán. A fiú ellen azért indítottak vizsgálatot, mert részt vett kormányellenes tüntetéseken.
Megölte magát egy belorusz kamasz, mert nem bírta a rá nehezedő hatósági nyomást
Dmitrij Sztahovszki néhány órával azután vetett véget életének, hogy biztonsági tisztségviselők kihallgatták – tette hozzá a Vjaszna.
A kamasz utolsó üzenete a közösségi médiában a következő volt: „Ha ezt olvasod, már nem vagyok életben, és ezért a nyomozó bizottság tehető felelőssé.”
„Ha nem nőtt volna rajtam az erkölcsi nyomás, akkor sohasem mertem volna elkövetni egy olyan borzalmas tettet, mint az öngyilkosság. De elfogyott az erőm” – tette hozzá.
A tizenéves – aki a Vjaszna szerint árva volt – elismerte, hogy részt vett kormányellenes tüntetéseken.
Sztahovszki egyes források szerint 17, más források szerint 18 éves volt.
A nagyobb bűncselekmények ügyében vizsgálódó állami nyomozó bizottság nem kommentálta a hírt. Egy közleményben annyit írt, hogy holtan találtak egy 18 éves minszki lakost.
Szvjatlana Cihanouszkaja száműzetésben élő ellenzéki vezető lesújtónak nevezte a fiú halálát.
Aljakszandr Lukasenka elnök „terrorban tartja az országot, egyre több és több az áldozat” – írta a politikus a Twitteren. „Meg kell állítani az állami terrort” – szögezte le.
Fehéroroszországban a tavaly augusztusi elnökválasztást az országot több mint két évtizede irányító Lukasenka nyerte meg, a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával. Az ellenzék azt állította, hogy meghamisították az eredményeket, és Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki elnökjelöltet ismerte el győztesnek. A választásokat követően tömegtüntetések kezdődtek, amelyeket a biztonsági erők könyörtelenül levertek.
A hatósági túlkapások miatt az Európai Unió és az Egyesült Államok is szankciókat szabott ki Fehéroroszországra. A tiltakozó megmozdulások során összesen több mint 30 ezer embert vettek őrizetbe. A biztonsági erők és a tüntetők összecsapásaiban sokan megsérültek, és néhányan meghaltak. Cihanouszkaja és az ellenzék több vezető tagja is külföldön keresett menedéket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.