Budapest. A parlamenti pártok közös európai parlamenti listájára, közvetlen köztársaságielnök-választásra és 250 fős törvényhozásra tett kezdeményezést Medgyessy Péter miniszterelnök tegnapi országértékelő beszédében.
„A köztársaság polgárai 2005-ben válasszanak közvetlenül köztársasági elnököt” – mondta Medgyessy Péter. Hozzátette: „a következő választásokon, 2006-tól a parlament létszámát csökkentsük 386 főről 250 főre”. A miniszterelnök emellett négy területen jelentett be változtatást: a kormánynak a gazdaság megerősítésére, a modernizációs programok nagyobb sebességre kapcsolására, az Európai Unió és a magyar költségvetés közös forrásainak minél teljesebb felhasználására, valamint az összefogásra és az egységre kell összpontosítania.
„Túlbecsültük gazdaságunk erejét, lebecsültük az európai gazdaságok felvevőpiacainak nehézségeit” – jelentette ki beszédének további részében, hozzátéve: a gyengeségek elismerése csak akkor hiba, ha nem tudjuk, merre menjünk. Hangsúlyozta: hibátlan politika nincs, csak megújulásra képtelen vagy megújulásra képes.
Medgyessy Péter kiemelte: utakat és autópályákat építenek, mert ez teremt új munkahelyeket; kiemelt figyelmet fordítanak a felnőttoktatásra és -képzésre, modernizálják a gyógyítást, újjászervezik az egészségügyi ellátást. „Minden segítséget megadunk ahhoz, hogy maradéktalanul felhasználjuk az unió és a magyar költségvetés közös forrásait. 2006 végéig 1350 milliárd forint segíti a modern Magyarország megteremtését” – hangsúlyozta. A kormányfő szerint a növekedés és egyensúly harmóniája szükséges a gazdaságban. „Okos, előretekintő takarékosságra, csökkenő költségvetési hiányra, a növekedés feltételeinek megőrzésére és folyamatos fejlesztésre van szükség. (...) Csak így teremthetünk modern gazdaságot, modern államot és modern köztársaságot” – szögezte le a kormányfő. Közölte, a decemberi döntéssel együtt, az adókiesést is számolva, a kormány 185 milliárdos takarékossági programmal alapozza meg a gazdaságpolitikai fordulatot. Bejelentette: 2006 végéig több mint 200 milliárd forintot használhatnak a mezőgazdaságban kizárólag fejlesztésre, ez idő alatt 160 milliárd forinttal támogatják a kis- és középvállalkozásokat, és 120 milliárdot szánnak olyan gazdasági támogatásokra, amelyek növelik az ipari és a szolgáltatói területen működő vállalatok versenyképességét.
Kuncze Gábor pártelnök az SZDSZ szónokaként azt mondta, hogy a közös listaállítás „érdekes javaslat”. Hozzátette, hogy pártja vállalja az önálló indulást, majd a Bánk bánból idézett: „Közös listát állítani nem kell félnetek jó lesz...” Az idézet lényege: a vesszők szerepeltetése nélkül nem tudni, hogy Kuncze egyetért-e a javaslattal. Később azonban az [origo]-nak elmondta, hogy nem ért egyet a közös indulással. „Az emberek a választásokkor kifejezik politikai nézeteiket, e nélkül értelmetlen lenne a választás, és talán sokan el sem mennének így szavazni.” – fogalmazott, jelezve, hogy azért érti a miniszterelnök összefogásról szóló szándékát. Az SZDSZ elnöke a közvetlen elnökválasztást ellenzi, ugyanakkor a parlament létszámának csökkentését támogatja. Dávid Ibolya, az MDF elnöke lényegében óvatos elutasítással fogadta a közös indulás gondolatát. (m, o, i, ú)
Orbán: nagyívű kezdeményezés
Orbán Viktor szerint Európában példátlan nagyívű kezdeményezésnek számít a közös lista, ám ez egyelőre csak egy kétmondatos javaslat volt a Medgyessy-beszédben. A Fidesz-elnök az Indexnek azt mondta, meg kell várni, hogy kidolgozott formában is nyilvánosságra kerüljön, mire gondolt a miniszterelnök. A 250 fős parlament már egy régi elgondolás, Orbán szerint az ország mérete is ezt a létszámot tenné reálissá. A közvetlen államfőválasztásra tett javaslatról az exkormányfő azt mondta, hogy ebben az ügyben még az alkotmányjogászok között is vita van, ezért nem kíván róla véleményt nyilvánítani. Orbán az [origo] tudósítójának úgy nyilatkozott, hogy Medgyessy mindhárom javaslatát érdemes megfontolni. „Élből nem szabad nemet mondani.” (o, i)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.