<p>Három férfit gyanúsít a rendőrség a veszprémi kézilabdások megkéselésével, közülük kettőt Ausztriában elfogtak. A bűncselekmény - amelyben egy sportoló életét vesztette, kettő pedig megsérült - két gyanúsítottját az osztrák rendőrök vették őrizetbe Ausztriában, az A2-es autópályán, nemzetközi körözés alapján.</p>
Megkéselt kézilabdások: háromból ketten őrizetben
Kiadatásukban a grazi igazságügyi szervek járnak el.
A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályvezetőjének közlése alapján egy, másfél héten belül Veszprémben lesz a két férfi, a sárbogárdi Raffael Sándor és a budapesti Németh Győző. Az ügy harmadik gyanúsítottját, Sztojka Iván enyingi lakost még körözik, elfogására külön nyomozócsoport alakult.
Derzsy Péter szerint egészen biztos, hogy nincs több elkövetője a bűncselekménynek. A három gyanúsítottról azt mondta: "ez a három ember elkülönülve a többiektől balhézott" a bárban. Mint mondta, a rendelkezésre álló adatok alapján "nem verték meg a pincérnőt, csak inzultálták", nem verekedtek, csak pofont adtak, s "láthatóan várták a megfelelő időpontot és embert és sajnos ennek során találták meg a későbbi áldozatokat". Az alezredes szerint a szórakozóhelyen a kézilabdások "nagyon kulturáltan viselkedtek és semmiféle alapot nem adtak a bűncselekmény elkövetésére".
Veszprémben vasárnap hajnalban a Skorpió bárban (nevezik Patrióta bárnak is) két nagyobb társaság szórakozott, s az emeleti teremben tartózkodók közül többen szóváltásba kerültek a földszinti és az alagsori helyiségekben szórakozó veszprémi kézilabdásokkal. A sportolók egyik társuknak a gyermeke születését ünnepelték.
A szóváltást követően a veszekedők az utcára kerültek, s ott a veszprémi kézilabda csapat és a román válogatott tagját, Marian Cozmát halálos mellkasi szúrás érte. Hátulról vesén szúrták a társa segítségére siető a horvát Ivan Pesicet, a szerb Zarko Sesum pedig a bántalmazás következtében súlyos fej- és szemsérüléseket szenvedett. Mindkét sportoló túl van az életveszélyen.
A Veszprém Arénánál kedden szűk körű búcsúztatót tartanak Marian Cozma tiszteletére, a család még aznap hazaszállíttatja a meggyilkolt sportoló holttestét. A klub saját halottjának tekinti a kézilabdázót.
A kormányfő a bűncselekményről azt írta blogjában: "Az elkövető vélhető roma származása még tovább feszíti a társadalmi ítéletek és előítéletek egyre fojtogatóbb hálóját".
Gyurcsány Ferenc egy hétfői sajtótájékoztatón azt mondta: nem lehet nem érzékelni, hogy türelmetlenség, csalódás, rossz érzés, feszültség üti fel a fejét az országban, és a vita arról szól, hogyan tudnak együtt élni az országban romák és nem romák.
Sem jó fogalmak, sem jó válaszlépések nincsenek, és szinte mindenki szenved ettől - mondta a kormányfő, aki veszélyesnek nevezte azt, ha a szenvedély és a gyűlölet társadalmi reakcióvá válik. A kormányfő szerint a régi módon nem lehet beszélni, mert sokan úgy érzik, az a probléma szőnyeg alá söprése, új módon pedig még nem tudunk beszélni a kérdésről.
Gyurcsány Ferenc szerint nem lehet nem foglalkozni azzal, hogy Magyarországon az emberek számára attól, hogy romák az elkövetők, megváltozik a reakció, de "vékony jégen járunk, ami bármelyik pillanatban beszakadhat alattunk".
Draskovics Tibor, az igazságügyi tárca vezetője azt hangsúlyozta: a bűn megítélésében nem lehet szerepe az elkövető származásának, a bűnüldözés viszont kizárólag rendőri feladat.
Szent-Iványi István, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke szerint fontos, hogy a Veszprémben történtek nyomán ne uralkodjanak el az országban az indulatok, de fontos az is, hogy az elkövetőket mielőbb fogják el és példás büntetést kapjanak.
Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint Magyarországon romokban hever a közbiztonság; a kormány cserben hagyta az országot és a polgárokat. Az ellenzéki politikus szerint "ma már az kevés, hogy Gyurcsány Ferenc a saját blogjában sajnálkozik és az elkövetők roma hovatartozását, illetve a romák társadalmi integrációját firtatja". Szerint arra van szükség, hogy a kormányfő adja meg azt a 15 milliárd forintot, amit elvettek a rendőrségtől az idei évi költségvetésből és azt a 15 milliárdot is, ami a rendőrök elmaradt túlóradíja.
Sajtótájékoztatón Hunyadfalvy Ákos, az MKB Veszprém KC társadalmi elnöke arról beszélt, hogy "vannak cigány elkövetők, van cigánybűnözés Magyarországon, aki ezt máshogy gondolja, lapozgassa a jogtudományi egyetemek kriminológiai, kriminalisztika tankönyveit, ott sok érdekes információval találkozik".
A történtek miatt Demszky Gábor főpolgármester részvétét fejezte ki veszprémi kollegájának. Ugyancsak együttérzését fejezte ki a bűncselekmény miatt a Magyarok Világszövetsége, amely megengedhetetlennek és megbocsáthatatlannak nevezte a történteket.
Gyertyagyújtással emlékezett meg az Esztergomi Cigány Kisebbségi Önkormányzat és Esztergom roma közössége hétfőn délután a Veszprémben meggyilkolt sportolóról. Közleményük szerint "a magyarországi cigányoknak ki kell állniuk és ki kell nyilvánítaniuk, hogy nem támogatnak egyetlen bűnözőt sem. Problémáinkat nem orvosolhatjuk bűncselekményekkel, az erőszak nem kiút a magyarországi cigányok számára".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.