Brüsszel. Kevéssé biztató előjelek után, feszült légkörben kezdődött meg tegnap délelőtt az EU-tagállamok és a csatlakozásra készülő országok brüsszeli csúcsértekezlete, amelynek legfontosabb témája és tétje az EU első alkotmányos szerződésének végleges formába öntése.
Megkapja Európa az alkotmányát?
Rekordidő, alig két óra leforgása alatt véget ért az Európai Tanács délelőtti értekezlete, így a csúcs hátralévő részét teljes egészében az alkotmányos szerződésről döntő kormányközi konferenciának szentelhették a résztvevők. A soros olasz elnökség menet közben változtatott az előzetes programon, amely szerint a záró következtetések elfogadása csak szombaton lett volna esedékes. A munka felgyorsítása érdekében ez már a tegnapi munkaülésen megtörtént, s a következtetések tervezetét a tanács gyakorlatilag változtatások nélkül jóváhagyta. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök az ülés utáni sajtóértekezleten bejelentette, hogy a tizenötök és a jövőre csatlakozó tíz ország vezetői délután megkezdik a kormányközi konferenciát, s ennek során az elnökség először külön-külön folytat megbeszéléseket az egyes tagállamok vezetőivel a kompromisszumok lehetőségeinek felmérése érdekében. Az október 4-én Rómában megnyílt IGC eddig sikeres volt, mert a tárgyalásokon 92 rendezetlen kérdést kellett kezelni, s ezek túlnyomó többségét – köztük a védelmi együttműködés problémáját – mostanáig sikerült megoldani. A záró szakaszra mindössze két probléma maradt: az Európai Bizottság majdani létszámáról és összetételéről, valamint a szavazási rendszerről való megállapodás – mondta Berlusconi. Nem árulta el, hogy a csütörtök óta folytatott legutóbbi egyeztetések során kirajzolódtak-e valamilyen kompromiszszumok körvonalai e két kérdésben, de értésre adta, hogy az elnökség legkésőbb vasárnap hajnalig kívánja folytatni a konferenciát. Ha addig sem sikerül dűlőre jutni, az IGC befejezése a soros elnökséget január 1-től átvevő ĺrországra marad. Berlusconi „legitimnek” nevezte a lengyel kormány álláspontját, amely szerint nem szabad változtatni a szavazási rendszert illetően a nizzai szerződésben rögzített formulákon. „Bárhogyan alakuljanak is a dolgok, még mindig jobb később folytatni a konferenciát, mint most egy nem megfelelő megoldást elfogadni” – jelentette ki az olasz miniszterelnök.
Berlusconi bejelentette, az EU-tagországok állam- és kormányfői jóváhagyták a védelmi megállapodást, amely „elismeri a NATO jelentőségét ezen a területen, s bizonyosan tetszeni fog az Egyesült Államoknak”. Tony Blair brit miniszterelnök, Washington legfőbb európai szövetségese pedig sajtóértekezletén közölte: a megállapodás teljes mértékben tiszteletben tartja, hogy az Atlanti-óceán két partja közötti szövetség alapja a NATO, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy Európa cselekedhessen, ha alapvető érdekei kerülnek veszélybe, s az USA nem akar részt venni az akcióban. A hivatalos közleményből kitűnik: számos engedményt tettek Washingtonnak, csakhogy ne ellenezze a megállapodást. ĺgy például az EU elfogadta, hogy elsődlegesen a NATO szerepe a beavatkozás egy-egy válsághelyzetben. Ha a NATO ezt nem akarja vállalni, akkor léphetnek önállóan az európai országok – de ebben az esetben is a katonai akció megtervezése, irányítása alapvetően az egyes államok saját nemzeti vezérkarára hárulna. Az elmúlt hónapok vitáiban központi témává vált önálló európai tervezési-irányítási „sejt” létrejön ugyan, de nincs szó önálló főhadiszállásról. (A csúcs résztvevői Javier Solanát, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét bízták meg e sejt felállításával, azt kérve, hogy erre 2004-ben, a lehető leghamarabb kerüljön sor.) A határozat szerint az Európai Unió tanácsa elsősorban akkor dönthet ennek a szervezetnek az igénybevételéről, ha a nemzeti vezérkarok közül egyikre sem akarja rábízni a katonai akció megtervezésének, irányításának feladatát.
A csúcsértekezlet résztvevői tegnap elfogadták az EU új biztonságpolitikai stratégiáját is, amelynek kidolgozása szintén Solana feladata volt. A stratégia felsorolja azokat a kihívásokat, amelyekkel a szervezetnek szembe kell szállnia, s külön is kitér a konkrét fenyegetésekre is. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.