Megfordulhat az agyelszívás iránya

Washington/London/Varsó. Eddig Európából mentek az USA-ba a jól képzett tudósok, most az amerikaiak jöhetnek kontinensünkre. Vagyis megfordulhat az agyelszívás iránya, legalábbis az őssejt-kutatás területén.

Washington/London/Varsó. Eddig Európából mentek az USA-ba a jól képzett tudósok, most az amerikaiak jöhetnek kontinensünkre. Vagyis megfordulhat az agyelszívás iránya, legalábbis az őssejt-kutatás területén. Bush elnök ugyanis megvétózta az őssejtkutatásra megítélt állami támogatást, az EU viszont engedélyezte a további, korlátok közötti kísérletek finanszírozását.

Brit vélemények szerint várható, hogy az elnöki vétó után sok amerikai tudós fontolóra veszi áttelepülését az öreg kontinensre. Ezt annak tudatában is feltételezik, hogy az amerikai szövetségi pénzek őssejtkutatásra való felhasználási tilalma nem teszi illegálissá az USA-ban folyó kutatást. Az egyes államoknak megvan a maguk őssejtkutatási programja, illetve magáncégek is folytatnak kísérleteket ezen a területen.

Az Európai Tanácsnak (a témában illetékes 25 miniszternek) a múlt hét elején sikerült megegyezésre jutnia az őssejtkutatás támogatásának EU-költségvetésbe iktatásáról. A kompromisszum úgy jött létre, az ellenzők hetes csoportjából Németország, Olaszország és Szlovénia módosította álláspontját, miután biztosítékot kapott, hogy az EU pénzét nem használják olyan tevékenység támogatására, amely az embriók megsemmisítését okozza. (Ausztria, Litvánia, Málta és Lengyelország mindenfajta őssejtkutatás leállítása mellett érvelt.) Az idén záruló európai költségvetési időszakban 70 millió eurót költöttek kilenc olyan projektre, amelyek kisebb-nagyobb részben őssejtkutatásokhoz is kapcsolódnak.

Visszatérve az agyelszíváshoz: az uniós országok közül ez elsősorban az új tagállamok számára jelenti a legnagyobb problémát. Varsóban a napokban határozott lépést tettek ez ügyben. Médiahírek szerint a brit munkaerőpiac megnyitása óta 240 ezer lengyel vett vándorbotot, hogy Nagy-Britanniában helyezkedjen el. Mivel a szigetországban adóznak, ám megszerzett jövedelmük otthon is adóköteles, többségük megszakít minden kapcsolatot hazájával, hogy elkerülje a kettős adóztatást. A progresszív adó Lengyelországban 19–40 százalékos, a brit adó pedig 10 és 40 százalék közötti. A lengyeleknél alacsonyabbak a kereseti sávok, így az évi 12 ezer fontot kereső dolgozó a briteknél 22 százalékot adózik, míg otthon 40 százalékot. A kettős adózás kényszere azokra vonatkozott, akik mindkét országban tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. Ez arra ösztönzi a lengyel vendégmunkásokat, hogy lemondjanak otthoni állampolgári jogaikról, ami érthető is, hiszen a már említett, évi 12 ezer fontot kereső dolgozónál 4560 font maradna az adók kifizetése után. Az agyelszívást megelőzendő, most eltörölték a kettős adózást. A hatóságok azt remélik, hogy a képzett szakemberek így valamikor visszatérnek az országba. Az új rendszer szerint a Nagy-Britanniában dolgozó lengyeleket csak a britek adóztatják, az otthon dolgozókat pedig az otthoni hatóságok. (euractiv.hu, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?