Forrás: Pexels
Megadóztatná az ausztrál kormány a nagy techvállalatok digitális platformjait a hírek használatáért
Új adót vezetne be az ausztrál szövetségi kormány, amellyel azt akarja elérni, hogy a nagy technológiai vállalatok – mint a Google és a Meta – fizessenek az ausztrál médiavállalatok tartalmainak felhasználásáért.
A csütörtöki bejelentés szerint az adót az óriásvállalatok ausztráliai bevételei után vetnék ki, de mentesülnének alóla abban az esetben, ha szerződést kötnek az ausztrál médiavállalatokkal a közösségi médiumokon megosztott tartalmaik felhasználásáért.
Michelle Rowland ausztrál kommunikációs miniszter és Stephen Jones helyettes kincstárnok közlése szerint az adót magasabban fogják megállapítanai, mint amennyit a digitális platformok az ausztrál médiavállalatokkal kötött megállapodás alapján fizetnének a hírekért, ezzel arra ösztönözve a technológiai óriásokat, hogy a kormány helyett inkább a médiavállalatoknak fizessenek. Amennyiben az adózást választják, a befolyt adókat a kormány szétosztja a médiakiadványok között.
„A digitális platformoknak hatalmas pénzügyi haszna származik Ausztráliából, társadalmi és gazdasági felelősségük, hogy hozzájáruljanak ahhoz, hogy az ausztrálok minőségi újságíráshoz jussanak" – magyarázta Jones egy sajtóértekezleten.
Az új adótörvény hatálya alá tartozna a Google, a ByteDance a TikTokon keresztül és a Meta a különböző platformjain keresztül, az X azonban nem – ismertette Jones.
A Meta – a Facebook és az Instagram anyavállalata – márciusban közölte, hogy nem újítja meg a 2021-ben az ausztrál kiadókkal aláírt, önként vállalt megállapodásait.
Az ausztrál parlament 2021 februárjában fogadta el azt az új médiatörvényt, amely szerint a közösségi médiumok és az internetes keresőmotorok csak a hírportálokkal való megegyezés alapján közölhetik híreiket, vagyis egyes esetekben fizetniük kell a hírtartalom megjelentetéséért. A törvény megszületése előtt a Facebooknak és a kormánynak sikerült megegyezésre jutnia abban a vitatott kérdésben, hogy a közösségi médiát fenntartó cégek és a tartalomszolgáltatók dolga eldönteni, mi hír, mi nem az, és hogy előbbiek mekkora összegért közölhetik ezeket.
A kormány szerint a csütörtökön bejelentett új adózási modellel ki tudják védeni, hogy a digitális platformok a helyi kiadókkal kötött megállapodás nélkül vehessék át a híreiket.
Az új adónem minden digitális platformra vonatkozna, amelynek ausztráliai bevételei meghaladják a 250 millió ausztrál dollárt (63 milliárd forintot). A kormány az új adó törvénytervezetét 2025-ben terjeszti a parlament elé, és az adót visszamenőleg január 1-jétől léptetnék életbe.
A techvállalatok elítélték az ausztrál szövetségi kormány új adóztatási startégiáját.
„A javaslat nem veszi figyelembe platformjaink tényleges működését, különösen azt, hogy a legtöbb ember nem a hírek miatt használja azokat, és hogy a hírportálok önként választják a platformjainkon való közzétételt, mert ez számukra értéket képvisel” – hangsúlyozta a Meta szóvivője Jones nyilatkozata után.
Michael Miller, a News Corp Australia vezérigazgatója azonban a bejelentést követően közölte, hogy azonnal kapcsolatba lép a Metával és a TikTokkal.
„Úgy vélem, hogy a híroldalaknak és a technológiai platformoknak olyan kapcsolatokat kell kialakítaniuk, amelyek mindkét fél számára előnyösek kereskedelmi és tágabb értelemben is” – hangsúlyozta Miller.
Ausztrália a közelmúltban kezdte szigorítani a többnyire amerikai székhelyű technológiai óriásokkal szembeni fellépését, és a világon elsőként novembertől bevezette a közösségi média használatának 16 éves korhatárát. Canberra azt is tervezi, hogy bírságot vet ki azokra a vállalatokra, amelyek nem szűrik ki a megtévesztő tartalmakat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.