Még mindig bizakodunk

Az Európai Unióhoz jövőre csatlakozó országok közül Szlovákia továbbra is a belépést akaró államok élcsoportjába tartozik – állítja az Európai Unió közvélemény-kutató szolgálata által hétfőn nyilvánosságra hozott felmérés.

Az Európai Unióhoz jövőre csatlakozó országok közül Szlovákia továbbra is a belépést akaró államok élcsoportjába tartozik – állítja az Európai Unió közvélemény-kutató szolgálata által hétfőn nyilvánosságra hozott felmérés.

Az Eurobarometer jelentésének készítői idén ősszel több mint 12 ezer embert kérdeztek meg a 10 jövőre csatlakozó és a három tagjelölt országban az Európai Unióval, illetve életükkel és országuk helyzetével kapcsolatos véleményükről.

Ami a belépést illeti, a szlovákiai lakosság 58 százaléka továbbra is támogatja, s ezzel Szlovákia a második helyen áll a jövőre csatlakozó államok között. (Első Ciprus 59 százalékkal, harmadik Magyarország 56 százalékkal – az utolsó pedig Észtország 38 százalékos adattal).

A három tagjelölt, Románia, Bulgária és Törökország még Ciprusnál is magasabb, Romániában egyenesen 81 százalékos adatot mutatott.) Összességében az a kép kerekedik ki, hogy bár az EU-tagság támogatása továbbra is magas, 52 százalékos a jövőre csatlakozó tíz országban, azért 6 százalékpontot csökkent tavaszhoz képest. Az okok sokrétűek. Az emberek egyrészt roszszabbnak látják jövő évi kilátásaikat, illetve országuk várható helyzetét, s emiatt visszaesett bizalmuk a különböző intézményekben. Az Európai Unióba vetett bizalom azonban még mindig nagyobb, öszszességében 44 százalékos, mint saját országaik intézményeinek megítélése. (A tíz országban az emberek 23 százaléka bízik csak saját kormányában, s 20 százaléka saját parlamentjében. A legnagyobb bizalmat az érintett országok átlagában a sajtó élvezi: első helyen a rádió áll 66 százalékkal, másodikon a televízió 64-gyel, harmadikon az írott sajtó 53 százalékkal.)

Másrészt mostanra elhalványult a népszavazások hatása: akkor a csatlakozás témája állandóan napirenden volt, s ennek köszönhetően a támogatók száma is megnőtt. A felmérés másik érdekessége, hogy jelentősen csökkent az euró támogatottsága a 10 csatlakozó országban, bár még mindig 58 százalékos. Ezt az elemzők arra vezetik vissza, hogy az emberek ma már reálisabban látják, milyen költségei lesznek a közös valuta bevezetésének. (MTI, euvonal, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?