Bécs. Ausztria háború utáni történelmében választások előestéjén még sosem volt annyira bizonytalan a helyzet, mint a holnapi előrehozott választások előtt. A szakértők és a közvélemény-kutatók is csak két dologban értenek egyet.
Még minden nyitott
Gusenbauer és Schüssel. Vajon melyikük alakít kormányt? Reuters-felvételBécs. Ausztria háború utáni történelmében választások előestéjén még sosem volt annyira bizonytalan a helyzet, mint a holnapi előrehozott választások előtt. A szakértők és a közvélemény-kutatók is csak két dologban értenek egyet. Az első és a második hely sorsa a Wolfgang Schüssel kancellár vezette Néppárt (ÖVP) valamint az Alfred Gusenbauer vezette ellenzéki szociáldemokraták (SPÖ) között dől majd el. Az felmérések szerint a kormányzó Néppártnak van némi előnye. Hasonlóan kemény csata várható a 3. és a 4. helyért a mostani kormányválságot kirobbantó, Haider-féle populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Zöldek között. Ami ez utóbbiakat dicséri, hiszen Haiderék a három évvel ezelőtti több mint 20 százalékról tíz százalék alá estek vissza. A harmadik és a negyedik hely a várható koalíciókötések szempontjából rendkívül fontos. Bár kérdéses, hogy Schüssel, ha megnyerné a választást, hajlandó lenne-e ismét koalícióra lépni a teljesen megbízhatatlannak bizonyult FPÖ-vel. A szakértők mindenesetre három változatot teljesen kizártnak tartanak: az SPÖ–FPÖ, az ÖVP–Zöldek és az FPÖ–Zöldek szövetsége valószínűtlen. Számításba jöhet ezek szerint az újbóli ÖVP-FPÖ szövetség, reális esélye van a szocdem–zöld koalíciónak, valamint az SPÖ–ÖVP nagykoalíciónak. Ez utóbbit a közvélemény nagy része támogatná, egyébként is, az 1999-es választások előtt ez a jobboldali–baloldali formáció kormányozta az országot tizenöt éven keresztül. A két legnagyobb párt összefogása mindenképpen stabilitást hozna a politikai életbe. Persze a végső szót a választók mondják ki. Márpedig a felmérések szerint a közel hatmillió választópolgárból mintegy másfél millió, azaz a szavazásra jogosultak egynegyede másképp fog szavazni, mint 1999-ben. Ilyesmire évtizedek óta nem volt példa, s ez is azt erősíti, amit az elején mondtunk: urnazárásig minden nyitott. (t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.