Még minden lehetséges

Bukarest. Bonyolult helyzet alakult ki Romániában: az egyik oldal tudna kormányt alakítani, de az államfői tisztség a másik oldalé. Márpedig a kormányalakítási megbízást az elnök adja.

Tariceanu (baloldalt) és BasescuReuters-felvételTraian Basescunak, Románia új elnökének hatvan nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy biztosítsa valamilyen kormánykoalíció létrejöttét, máskülönben előrehozott választásokat lesz kénytelen kiírni. Ezt a kérdést járta körül a tegnapi romániai sajtó, hangsúlyozva: Basescu a liberális-demokrata D.A. szövetség köré tömörülő parlamenti többségben gondolkodik, s ebben számít az RMDSZ részvételére is. Megfigyelők valószínűnek tartják, Basescu a D.A. részét képező Nemzeti Liberális Párt (PNL) megbízott elnökét, Calin Popescu Tariceanut kéri fel kormányalakításra. Ha a 112 képviselővel és 49 szenátorral rendelkező D.A. miniszterelnök-jelöltje megnyeri kormánya számára a Román Humanista Pártot (PUR) (22 képviselő és 10 szenátor), az RMDSZ-t (22 képviselő és 10 szenátor) valamint a 18 nemzeti kisebbségi képviselőt, többséget szerez mind a képviselőházban, mind a szenátusban. A 332 tagú képviselőház és a 137 tagú szenátus együttes ülésén 234+1 szavazat szükséges a kormány megszavazásához.

Ha viszont a humanisták vagy a magyarok érdekképviseleti szervezete úgy dönt, hogy csakis a szociáldemokratákkal (PSD) akarnak kormányt alakítani, és a Tariceanu-kormányból nem lesz semmi, Basescu felkérheti a PSD miniszterelnök-jelöltjét, Mircea Geoanát. Ez utóbbinak a kormánya optimális esetben – az RMDSZ-szel, a PUR-ral és a nemzeti kisebbségekkel – 239 szavazattal nyerheti el a parlament jóváhagyását, a szenátusban azonban továbbra sem lesz többsége. Ezt az elemzők nem tartanák szerencsés helyzetnek. Mint ahogy sokan az előrehozott választásokat is nagy csapásnak tartanák, főleg az ország integrációs törekvései miatt. A kolozsvári Szabadság szerint Románia esetében a választások megismétlése sem eredményezne más arányokat a különböző politikai szövetségek támogatottságában, a pártoknak és Basescunak tehát mindenképpen egyezségre kell jutniuk egy következő kormányban. Végső esetben egy politikailag semleges szakértői kormány is elképzelhető. A Romániai Magyar Szó főszerkesztője azt írta, mindenképpen ki kell várni a kulisszák mögötti egyeztetések eredményeit. Az máris előre jelezhető, hogy nem lesz könnyű stabil kormányt alakítani, s ez nem kedvez az EU küszöbén álló Romániának.

Az RMDSZ vezetőségének is hamarosan el kell döntenie, milyen álláspontra helyezkedjen egy, a Tariceanuéktól várható felkérés esetén. A szövetség vezetői már jelezték, nem zárható ki a liberális-demokrata szövetséggel való kormányalakítás, annak ellenére, hogy eddig Nastaseékkal tárgyaltak ugyanerről. Eckstein-Kovács Péter szenátor szerint jobb megoldás lett volna, ha a 2. elnökválasztási fordulóban az RMDSZ egyik jelöltet sem támogatja, és a kormánykoalíciós tárgyalásokkal is megvárja az elnökválasztás eredményét. (m, n, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?