<p>A hollandiai népszavazás rávilágított arra, hogy az európaiak miként viszonyulnak az ukrán politikai rendszerhez - közölte csütörtökön Moszkvában Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök.</p>
Medvegyev: a holland népszavazás megmutatta az ukrán rendszer iránti európai attitűdöt
"Az Ukrajna társult EU-tagságáról megtartott referendum annak mutatója lett, hogy miként viszonyulnak az európaiak az ukrán politikai rendszerhez" - írta Medvegyev a Twitter közösségi mikroblog-oldalon.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője újságíróknak elmondta, hogy a Kreml a népszavazást Hollandia belügyének tekinti, de úgy vélte, a referendum eredménye megmutatta, hogy a holland polgároknak "problémái" vannak az ukrán társult tagsággal, és kimutatták az azzal kapcsolatos "bizalmatlanságukat".
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ állami hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy Oroszország semmilyen formában nem befolyásolta a népszavazást, mert úgy tartja, hogy nem szabad beavatkozni a demokratikus folyamatokba. Rámutatott, hogy az ukrán kormány ezzel ellentétben "masszív kampányt" folytatott, és hogy a hivatalos Kijev sok támogatója jelentős mértékben "megdolgozta" a lakosságot.
Mint mondta, nem tudja, hogy mit fog tenni az EU ezek után. Lavrov leszögezte, hogy a népszavazás eredménye a holland kormány illetékességéhez tartozik.
"A hollandok nem igazolták az ukránok legjobb elvárásait, hanem a legrosszabbakat igazolták. Noha a hivatalos eredményt csak április 12-én hirdetik ki, a verdikt vitán felül áll. Ukrajna egy határozott nemet kapott" - írta a Facebook hálózaton Konsztantyin Koszacsov, az orosz szövetségi tanács (parlamenti felsőház) külügyi bizottságának elnöke.
"Lehetséges, hogy a társulási egyezmény felfüggesztése Ukrajna számára megmentésnek, de kormánya számára kudarcnak bizonyulna" - elmélkedett Koszacsov.
Petro Porosenko ukrán elenök kommentárjára reagálva, miszerint a népszavazás Európa egysége és értékei elleni támadás volt, Koszacsov Tiny Koxot, a holland szenátus külügyi bizottságának elnökhelyettesét idézte, aki Ukrajnát Európa egyik legkorruptabb államaként jellemezte, és erős kétségeit hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy kiérdemelte-e az uniós társult tagságot.
Koszacsov szerint Hollandia éppen ellenkezőleg, tiszteletben tartotta az európai értékeket. Rámutatott: most a holland kormányon a sor, hogy eldöntse, visszaküldi-e a parlamentnek a már ratifikált társulási szerződést.
"Ez próba elé állítja a holland politikai kultúrát és az európai értékeket, az EU-direktívákkal szemben" - fogalmazott a bizottsági elnök.
Hollandiában szerdán nem ügydöntő népszavazást tartottak az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződésről. A megállapodást a szavazók 61,1 százaléka elutasította, 38,9 százalékuk támogatta. A szavazásra jogosultak 32,2 százaléka járult az urnák elé, így a referendum érvényesnek számít.
Kommentárjában a TASZSZ állami hírügynökség arról írt, hogy miközben a balti államok, Lengyelország, Nagy-Britannia és Svédország azt szeretné, hogy Ukrajna teljes jogú tagként csatlakozzon az Európai Unióhoz, Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium és Ausztria ezt ellenzi, és sohasem tett erre vonatkozó ígéretet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.