Medvegyev: a holland népszavazás megmutatta az ukrán rendszer iránti európai attitűdöt

Moszkva |

<p>A hollandiai népszavazás rávilágított arra, hogy az európaiak miként viszonyulnak az ukrán politikai rendszerhez - közölte csütörtökön Moszkvában Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök.</p>

"Az Ukrajna társult EU-tagságáról megtartott referendum annak mutatója lett, hogy miként viszonyulnak az európaiak az ukrán politikai rendszerhez" - írta Medvegyev a Twitter közösségi mikroblog-oldalon.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője újságíróknak elmondta, hogy a Kreml a népszavazást Hollandia belügyének tekinti, de úgy vélte, a referendum eredménye megmutatta, hogy a holland polgároknak "problémái" vannak az ukrán társult tagsággal, és kimutatták az azzal kapcsolatos "bizalmatlanságukat".
    
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ állami hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta, hogy Oroszország semmilyen formában nem befolyásolta a népszavazást, mert úgy tartja, hogy nem szabad beavatkozni a demokratikus folyamatokba. Rámutatott, hogy az ukrán kormány ezzel ellentétben "masszív kampányt" folytatott, és hogy a hivatalos Kijev sok támogatója jelentős mértékben "megdolgozta" a lakosságot.
    
Mint mondta, nem tudja, hogy mit fog tenni az EU ezek után. Lavrov leszögezte, hogy a népszavazás eredménye a holland kormány illetékességéhez tartozik.
    
"A hollandok nem igazolták az ukránok legjobb elvárásait, hanem a legrosszabbakat igazolták. Noha a hivatalos eredményt csak április 12-én hirdetik ki, a verdikt vitán felül áll. Ukrajna egy határozott nemet kapott" - írta a Facebook hálózaton Konsztantyin Koszacsov, az orosz szövetségi tanács (parlamenti felsőház) külügyi bizottságának elnöke.
    
"Lehetséges, hogy a társulási egyezmény felfüggesztése Ukrajna számára megmentésnek, de kormánya számára kudarcnak bizonyulna" - elmélkedett Koszacsov.
    
Petro Porosenko ukrán elenök kommentárjára reagálva, miszerint a népszavazás Európa egysége és értékei elleni támadás volt, Koszacsov Tiny Koxot, a holland szenátus külügyi bizottságának elnökhelyettesét idézte, aki Ukrajnát Európa egyik legkorruptabb államaként jellemezte, és erős kétségeit hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy kiérdemelte-e az uniós társult tagságot.
    
Koszacsov szerint Hollandia éppen ellenkezőleg, tiszteletben tartotta az európai értékeket. Rámutatott: most a holland kormányon a sor, hogy eldöntse, visszaküldi-e a parlamentnek a már ratifikált társulási szerződést.
    
"Ez próba elé állítja a holland politikai kultúrát és az európai értékeket, az EU-direktívákkal szemben" - fogalmazott a bizottsági elnök.
    
Hollandiában szerdán nem ügydöntő népszavazást tartottak az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződésről. A megállapodást a szavazók 61,1 százaléka elutasította, 38,9 százalékuk támogatta. A szavazásra jogosultak 32,2 százaléka járult az urnák elé, így a referendum érvényesnek számít.
    
Kommentárjában a TASZSZ állami hírügynökség arról írt, hogy miközben a balti államok, Lengyelország, Nagy-Britannia és Svédország azt szeretné, hogy Ukrajna teljes jogú tagként csatlakozzon az Európai Unióhoz, Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium és Ausztria ezt ellenzi, és sohasem tett erre vonatkozó ígéretet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?