Iszlámábád/Washington/ London. Második hetébe lépett tegnap az Afganisztán elleni légihadjárat. Közben olyan hírek terjedtek el, hogy a legfőbb vallási vezetővel, Omar mollával szembekerült tálib külügyminiszter elhagyta az országot, de ezt a tálibok cáfolták.
Második hete bombáznak
Washingtonban hétvégi turistalátványosság lett a Pentagon lerombolt épületeTASR/AP-felvétel Az iszlámábádi tálib nagykövetség konzulja cáfolta a tálib vezetés megosztottságáról szóló híreket, és azt is, hogy Vakil Ahmad Muttavakil külügyminiszter Pakisztánba utazott volna. A katari központú al-Dzsazíra televízió tudni vélte, hogy a tálib külügyminiszter váratlanul az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott, holott az ország nemrégiben megszakította kapcsolatait a tálibokkal.
Folyamatos légicsapások
Az amerikai légierő gépei tegnap ismét bombázták Kabult, majd a légicsapásokat kiterjesztették a dél-afganisztáni Kandahárra, illetve Bagramra, amelynek közelében a tálib rendszer ellen harcoló Északi Szövetség csapatainak arcvonala húzódik. A kabuli repülőtérre három rakéta, feltehetően manőverező robotrepülőgép csapódott be. Amerikai légitámadás érte Bádgesz tartomány fővárosát, Kalainovot is. Egy tálib forrás szerint 12 ember meghalt, 32 megsebesült. Három hatalmas robbanás rázta meg Dzsalálábádot is. Feltételezések szerint a várostól délre és nyugatra húzódó hegyekben számos kiképző központot tart fenn bin Laden al-Kaida nevű terrorhálózata.
Az al-Kaida képviselői tegnap Afganisztánban azt mondták a CNN amerikai hírtelevízió egyik riporterének, hogy „súlyos következményekkel” jár majd, ha az USA afgán otthonokat rombol le.
Bin Laden győzni akar
Nic Robertsont a CNN-tudósítóját elvitték egy hegyi faluba, ott adták át neki az üzenetet, amely nem részletezte, milyenek lesznek a következmények, de elmondták: Oszama bin Laden jól van, és bizonyos abban, hogy meg fogja nyerni ezt a háborút. Az amerikai hadvezetés magatartásán mindazonáltal nem tükröződik semmilyen reagálás az al-Kaida fenyegetőzésére, hiszen az amerikai gépek fényes nappal is igen heves csapásokat mértek afganisztáni célpontokra, köztük tálib csapategységekre.
Az amerikai anyahajókról mintegy ötven gép indult bevetésre, emellett pedig a légierő tíz gépe (B–1-es és B–52-es bombázók) lépett akcióba. A nap folyamán az amerikaiak összesen 13 afganisztáni katonai célpontot támadtak.
Powell nehéz küldetése
Colin Powell amerikai külügyminiszter Pakisztánt, Indiát és Kínát érintő ázsiai körútra indult. Tegnap Iszlámábádban egyebek közt a tálib rezsim utáni, jövendő afgán kormány lehetséges összetételéről tárgyalt Pakisztán vezetőivel. Ezután Indiában meg kell nyugtatnia Újdelhit: a terroristák és a tálibok ellenében létrehozott nemzetközi koalícióban ugyan fontos szerepet kap Pakisztán, de ez nem jelenti azt, hogy az USA ezentúl Iszlámábádnak fogná pártját az indiai szubkontinensen tapasztalható rivalizálás kérdésében, és még kevésbé azt, hogy szemet hunyna a kasmíri szeparatisták ténykedése fölött.
Mások Musarraf érdekei
Brit lapok Powell útja kapcsán azt írták, Pakisztán biztosítékot akar az amerikai külügyminisztertől arra, hogy nem fogják bombázni a tálibok állásait Kabultól északra, mert az utat nyitna az ellenzéki Északi Szövetség gyors előrenyomulásához. Ugyanis Pervez Musarraf pakisztáni államfő meg akarja akadályozni, hogy Kabul az Északi Szövetség kezére kerüljön, mivel a mudzsahed csoportok India támogatását élvezik. Egy északi szövetségi vezetésű kormány ellentétes lenne Pakisztán érdekeivel. (m, o, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.