Budapest/Arad/Újvidék/ Ungvár. Az anyaország és a szomszédos országok magyarsága szombaton szinte kivétel nélkül mindenütt megemlékezett az aradi vértanú hősök emlékéről, az utókornak szóló üzenetükről.
Mártírjaink emlékezete
Budapesten az aradi vértanúk és Batthyány Lajos emlékére a Nemzeti Pantheon Fiumei úti sírkertjében, a mártírhalált halt miniszterelnök mauzóleumánál tartott koszorúzási ünnepségen Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere hangsúlyozta: a hit demokratává, a szabadságharc igaz honfivá tette valamennyiüket. Mindahányan, származásukra, nemzetiségükre való tekintet nélkül, magyar főrangú katonatisztek voltak, és Magyarországért haltak meg. Az aradi tizenhárom és Magyarország első miniszterelnöke mártírhalálának 152. évfordulóján Mádl Ferenc köztársasági elnök, az Országgyűlés nevében Áder János házelnök, a kormány képviseletében pedig Rockenbauer Zoltán helyezte el katonai tiszteletadás mellett a kegyelet és az emlékezés koszorúit a Batthyány-mauzóleumnál.
Aradon, a 13 kivégzett tábornok emlékhelyénél Dávid Ibolya magyar igazságügyi miniszter leszögezte: „Olyan magyar hősök panteonjában látjuk mi az itt kivégzetteket, akik az elmúlt ezer év során védték, megtartották népünket, nemzetünket.” A magyar és román zászlóval díszített emlékoszlopnál a román és a magyar himnusz elhangzása után Arad város polgármestere román nyelven köszöntötte az egybegyűlteket. „A szabadságnak nincsen nemzetisége” – mondta az ünnepség vezérszónoka, Markó Béla, az RMDSZ elnöke. „A mi szabadságharcunk jó példa erre, hiszen a kivégzett 13 tábornok közül többen nem is voltak magyarok. Mégis meghaltak érettünk. Hogy miért? A 13 mártír férfi tudta a választ: senki sem lehet igazán szabad ezen a földön, amíg vannak rabságban tartott nemzetek. A mártírok áldozata nem volt hiábavaló, hiszen a nemzetet sem akkor, sem a trianoni békekötéskor, sem később semmiféle vasmarok nem tudta összeroncsolni. Most, a XXI. század elején jó tudni, hogy egyénenként érhetnek ugyan bennünket kudarcok, de tagjai vagyunk egy nemzetnek, amely a történelemben mindig megtalálta a továbbélés, a felegyenesedés és a gyarapodás útjait, módjait.”
A Vajdaságban számos településen, így Zomborban, Topolyán, Bezdánban és Eleméren is megemlékeztek szombaton a szabadságharc mártírjairól. A Nagybecskerek melletti Eleméren Kiss Ernő honvéd tábornok sírhelyénél helyeztek el koszorút. Topolyán a település temetőjében emlékeztek a szabadságharc vértanúira, Becse polgárai hasonlóképpen, a belvárosi katolikus temetőben emlékeztek és rendeztek ünnepi műsort.
A kárpátaljai magyar szervezetek a 152 évvel ezelőtt Aradon és másutt kivégzett mártírok emlékének szentelt központi megemlékezésüket a hagyományoknak megfelelően ezúttal is Nagyszőlősön tartották, a mártírhalált halt egykori Ugocsa megyei főispán, Perényi Zsigmond báró szobránál. Az emlékünnepségen a magyar nemzet szabadságküzdelmeire a budapesti kormány nevében Tóth István, a Határon Túli Magyarok Hivatalának főosztályvezetője emlékezett. Az ünnepség lezárásaként a kárpátaljai magyar szervezetek, a történelmi egyházak, Szakács Zoltán ungvári magyar főkonzul, a megyei állami közigazgatási hivatal és a HTMH képviselői megkoszorúzták Perényi Zsigmond emlékművét. Beregszászon a magyarok a nemzeti gyásznapon honvédsírokat koszorúztak a város református temetőjében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.