<p>A második világháború utáni újjáépítést segítő Marshall-terv mintájára egy nyolcmilliárd dolláros segélyprogramot sürgetett pénteken a nemzetközi közösségtől az ebola által legjobban sújtott három nyugat-afrikai ország.</p>
"Marshall-tervet" sürgetnek a nyugat-afrikai országok
Libéria, Sierra Leone és Guinea elnöke a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank (WB) tavaszi washingtoni ülésének alkalmával azzal indokolta a terv szükségességét, hogy a pusztító járvány lecsengése után újra tudják építeni országaik gazdaságát és megelőző intézkedéseket tehessenek a jövőbeli járványok elkerülése érdekében.
Európában a Marshall-terv egy háború következménye volt, az "ebola pedig éppen olyan volt országaink számára, mint egy háború" - hangsúlyozta Alpha Condé guineai államfő. A Marshall-tervet az Egyesült Államok hirdette meg annak érdekében, hogy az európai országok újjáépülhessenek a második világháborút követően.
A washingtoni találkozón jelen volt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Christine Lagarde, az IMF elnöke és Jim Yong Kim, a Világbank vezetője is. Utóbbi bejelentette, hogy a szóban forgó három nyugat-afrikai országnak további 650 millió dolláros segítséget nyújtanak. Tavaly a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (IBRD) már egymilliárd dollárt adott az ebola elleni harcra.
Ban Ki Mun azt közölte, hogy a három ország kérésére válaszul július közepén New Yorkban nemzetközi donorkonferenciát tartanak. Az IMF februárban egy új katasztrófakezelési alapot (CCR) hozott létre, amelyből járvány és természeti csapások esetén tudják támogatni az érintett országokat. Berlin csütörtökön 30 millió dollárt, London pedig 50 millió dollárt bocsátott az alap rendelkezésére.
Az ebolavírus 1976-os azonosítása óta többször is pusztított a kór Afrikában. A legsúlyosabb járvány a mostani, amely 2013 decemberében kezdődött Guinea déli részén, majd átterjedt a szomszédos Libériára és Sierra Leonéra is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint közel 10 600-an haltak bele a betegségbe. A több mint 25 ezer megbetegedés 99 százalékát a három nyugat-afrikai országban regisztrálták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.