Az 1848-as forradalom és szabadságharc évfordulóján a Fidesz az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél tartja ünnepségét. Ott, ahol ősszel a kormány ellen tüntetők barikádokat emeltek. A kormány szerint a Fidesz felelőtlen, a Fidesz szerint a kormány alkalmatlan a szabadság fenntartására.
Március 15.: hivatalosan csak a Fidesz lesz utcán
A Fidesz színpadát az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél állítják fel, a rendezvényre érkezők a Szabad Sajtó utca-Kossuth Lajos utca-Astoria-Rákóczi út vonalon helyezkedhetnek majd el. A helyszín kiválasztása miatt többen támadják a legnagyobb ellenzéki pártot, amely október 23-i rendezvényét az Astoriánál tartotta. Ekkor a belváros több helyszínén randalírozó csoportosulások összekeveredtek a Fidesz ünnepségére érkező több tízezres tömeggel. A fiatal demokraták verziója szerint a rendőrség szándékosan terelte a Deák tér felől az Astoriához a „forradalmárokat”, a kormánypártok viszont azt hangoztatták, hogy a Fidesz szónokai nem értesítették a gyűlésükön résztvevőket arról, mi zajlik tőlük néhány száz méterre. Az október 23-i zavargások végül az Erzsébet-hídnál, másnap hajnalban értek véget, ahol a tüntetők több méter magas barikádokat emeltek és összecsaptak a rendőrökkel.
Narcisztikus Gyurcsány
Az októberi események után Gyurcsány Ferenc életre hívott egy bizottságot, amely Gönczöl Katalin vezetésével összegezte az őszi történéseket, megállapítva a felelősök körét. A testület a kormánynak főleg kommunikációs hiányosságokat rótt fel, a Fideszt pedig a helyszínválasztás miatt marasztalta el. A múlt héten aztán nyilvánosságra került egy ellenanyag is, amelyet Morvai Krisztina neve fémjelzett. A Morvai-jelentésben közreműködő jogászcsoport szerint az őszi események kiváltó oka egyértelműen Gyurcsány Ferenc őszödi beszédének nyilvánosságra kerülése volt. A szöveg egyik végkövetkeztetése szerint a „narcisztikus” Gyurcsánynak és kormányának „nem a civil kurázsi megerősítése, hanem a fogható, személytelen állampolgárok feletti korlátlan hatalomgyakorlás” az érdeke.
Kordon és médiafigyelem
A két fél (kormány és ellenzék) azóta is folyamatosan egymásra mutogat az őszi események kapcsán. Az MSZP és az SZDSZ folyamatosan azt követeli a Fidesztől, hogy határolja el magát az árpádsávos zászlókat lengető szélsőjobboldali csoportosulásoktól és a fővárosi tereken randalírozóktól. A Fidesz viszont a rendőrségi intézkedések indokolatlan keménységét kéri számon a hatalomtól.
A politikai játszmák az újévben is folytatódtak. Február 2-án a Fidesz-frakció Orbán Viktor vezetésével kivonult a Kossuth térre és ott szervezett csoportokban, a rendőrséggel is szembeszegülve lebontotta a parlament előtt október óta álló kordont. Az ellenoldalról még a kormánypárti képviselők (például az SZDSZ-es Gusztos Péter és a házelnök asszony Szili Katalin) is egyetértett abban, hogy a kordon jogilag erősen megkérdőjelezhető, de a kormány láthatóan semmit sem tett azért, hogy elbontassa azt a rendőrséggel. A fiatal demokraták magánakcióját viszont még az ellenzéki MDF és Sólyom László köztársasági elnök is aggályosnak tartotta, mondván, a jogtalanságot nem szabad nem jogállami eszközökkel megszüntetni. A Fidesz akciója elemzők szerint ismét a két „vezér” közötti háború egyik csatája volt: a kordonbontás előtti héten Gyurcsány Ferenc minden este vendége volt Friderikusz Sándor csak kábeltelevíziókon keresztül fogható politikai műsorának, ahol a kormányzati intézkedések szükségessége mellett érvelt. Az elemzők szerint Orbán ezzel az akciójával valójában csak a médiafigyelmet igyekezett elvonni Gyurcsánytól.
A Szabadság (a barikád helyére) vezeti a népet
Orbán Viktor március 15-én visszatér az Erzsébet-híd pesti hídfőjéhez, ahol az őszi események egyik legbrutálisabb összecsapása zajlott: ő lesz a rendezvény főszónoka is. A kormányoldal azonnal felelőtlenséggel vádolta Orbánt a helyszín kiválasztása miatt. Nyakó István, az MSZP szóvivője élesen fogalmazott. „Itt már szó sem volt békés tüntetőkről, itt már Molotov-koktélok repültek, építkezésekről elhordott anyagokból lett barikád, utcakőből lett fegyver” – jelentette ki, miután kiderült, hogy a Fidesz az Erzsébet-híd lábánál ünnepel március 15-én. „Lehet a szabadsággal takarózni, de égő gyufával lőportárba menni nem szabadság, hanem felelőtlenség” – folytatta a szóvivő. Az SZDSZ részéről Kóka János gazdasági miniszter új állásfoglalásra kérte fel a Fidesz elnökét: „Orbán Viktor álljon ki, és mondja, hogy nem akar ribilliót március 15-én.” A kormánypárti képviselők érvelése szerint a március 15-i ünnepségnek nem méltó helyszíne az Erzsébet-híd, amely inkább az őszi eseményekre utal, s nem a szabadságharcra.
Kulcsszó a félelem
Orbán Viktor viszont már előre a kormányoldalt teszi felelőssé azért, ha bármilyen erőszakos incidens történik március 15-én. A Fidesz elnöke szerint október 23-án is rend lett volna az utcákon, ha a kormány politikai okokból nem használja fel saját céljaira a rendőrséget. Ahogy Orbán fogalmazott: „Március 15-e a szabadság szimbóluma. Mi szabad március 15-ét akarunk, és nem fogadjuk el, hogy a kormányzat a félelmet – a mindenfajta szabadságjoggal való éléstől való félelmet – a kormányprogram rangjára emelte.”
A félelem mindkét oldal érvelésének kulcsmotívuma: Kóka János szerint Orbán Viktor tartja félelemben a fél országot, Orbán szerint viszont az emberek a kormány elhibázott politikájának (például az egészségügyi reform vagy az áremelések) következményei miatt félhetnek a jövőtől. Az ellenzék élesen kikelt egy nemrég nyilvánosságra került (2004-ben készült) kormányzati tanulmánnyal szemben, amely az ázsiai menekültek magyarországi foglalkoztatásának lehetőségeit elemzi. Semjén Zsolt kereszténydemokrata képviselő mindezt úgy interpretálta, hogy a kormány egymillió ázsiait szeretne importálni Magyarországra. Nagy vitát kavart az is, amikor egy Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter nevével fémjelzett törvényjavaslat legálissá tette volna, hogy már a 14 és 18 év közötti fiatalokról is készülhessenek, beleegyezésükkel, saját használatra pornófelvételek. A „gyermekpornó-ügy”-ben az ellenzék Petrétei azonnali lemondását követelte, de a parlamenti pártok mindegyike módosító javaslatokat nyújtott be a tervezethez.
Magyarország továbbra is az irracionális félelmek légkörében készül március 15-re. A rendőrség részéről Jármy Tibor, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szóvivője közölte, hogy a rendőrség tudomásul vette a Fidesz bejelentését – noha korábban a Gönczöl-bizottság nemcsak a Fideszt rótta meg az október 23-i, forgalmas helyszín (az Astoria) kiválasztásáért, hanem a rendőrséget is, mert megadta az engedélyt. Orbán Viktor még a bejelentés napján felszólította a kormány képviselőit, hogy maradjanak távol március 15-től. Gyurcsánynak egyébként sem akarózik a szabadságharc évfordulóján a nyilvánosság elé állni. A hivatalos rendezvények a reggeli órákban véget érnek, és várhatóan sem a miniszterelnök, sem a kormány képviselői nem mondanak majd beszédeket március 15-én.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.