A Fülöp-szigeteki külügyminisztérium hétfőn bekérette a kínai nagykövetet a Dél-kínai-tengeren a hét végén történt összetűzés miatt, mely során a kínai parti őrség vízágyúval lőtt egy Fülöp-szigeteki hajóra.
Manila bekérette a kínai nagykövetet a Dél-kínai-tengeren történt incidens miatt
Ragaszkodunk a nemzetközi jog által garantált szuverenitásunkhoz, területi egységünkhöz, melyet meg fogunk védeni
– szögezte le sajtótájékoztatóján ifjabb Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnök.
Mindeközben Jonathan Malaya, a Fülöp-szigeteki nemzetbiztonsági tanács elnökhelyettese felszólította Pekinget, tartsa be a hágai Állandó Választottbíróság 2016-os ítéletét, mely a Dél-kínai-tenger egy részét a Fülöp-szigeteknek ítélte.
A Fülöp-szigetek azt vetette Kína szemére, hogy szombaton vízágyúval lőtt egy Fülöp-szigeteki hajóra a Dél-kínai-tengeren. A Fülöp-szigeteki parti őrség szerint az említett hajó más, a Spratly-szigeteken állomásozó katonai személyzet számára ellátmányt szállító hajókat kísért volna a térségen át.
Az incidensben senki nem sérült meg.
Kína nyersanyagokban gazdag, 3,5 millió négyzetkilométernyi Dél-kínai-tengert gyakorlatilag teljes egészében a magáénak tartja, ennek érdekében több, hadi célokra kiépített szigetet hozott létre a vitatott területen. Peking követeléseit a Fülöp-szigetek, Vietnam és Malajzia is vitatja.
Kína mind ez idáig figyelmen kívül hagyta a hágai Állandó Választottbíróság ítéletét, amely 2016-ban Manila igényét ismerte el jogosnak. A manilai kormány december végén jelentette be, hogy megerősíti tengeri katonai jelenlétét, miután Peking megkezdte lakatlan területek betelepítését a vitatott hovatartozású Spratly-szigeteken és környékén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.