<p>Algír. Lapzártáig teljesen bizonytalan volt az Algériában szerdán foglyul ejtett több mint negyven nyugati állampolgár sorsa. Az egymásnak ellentmondó jelentésekből azt sikerült kihámozni, hogy az algériai hadsereg túszmentő akciót indított, s ebben sokan meghalhattak.</p>
Maliért álltak bosszút a terroristák
ÖSSZEFOGLALÓ
Szinte mindenki tárgyalt mindenkivel a túszválság megoldásáról. Az algíri kormány délelőtt az amerikaival és a franciával arról, hogy egy nemzetközi erő tudna-e segíteni a külföldi túszok kiszabadításában. Az algériai hatóságok kapcsolatba léptek több olyan tuareg törzsi vezetővel is, akik feltehetőleg szoros kapcsolatban állnak a túszejtő iszlamistákkal, és segíthetnek a válság megoldásában.
Az ANI mauritániai hírügynökség, amely folyamatos kapcsolatban állt az emberrablókkal, délután azt jelentette, 35 túsz és 15 túszejtő meghalt, miután az algériai hadsereg megtámadta azt a gázkitermelő telepet Algéria sivatagos részén, ahol az emberrablók fogva tartották túszaikat. Az APS hivatalos algériai hírügynökség szerint viszont kiszabadult négy külföldi, két brit, egy kenyai és egy francia, továbbá a katonaság kiszabadított több száz algériait is.
A túszejtő iszlám csoport szóvivője közölte, az algériai hadsereg helikopteres támadásában meghalt a túszejtők parancsnoka, Abu el-Baraa is. Akkor érte őket a támadás, amikor a túszokkal el akarták hagyni a gázipari üzem területét, és egy biztonságosabb helyre vinni őket.
Később az ANI azt állította, hogy hét élő túsz – két amerikai, három belga, egy japán és egy brit állampolgár – van még az iszlamisták fogságában. Az ANI gyakran közöl olyan értesüléseket, amelyek az al-Kaidához köthető csoportoktól származnak. Más forrás nem erősítette meg ezeket az információkat.
A brit külügyminisztérium annyit közölt az algériai hatóságok tájékoztatása alapján, hogy katonai művelet van folyamatban a helyszínen. Ezt a terroristák szóvivője is megerősítette, mondván, hogy a levegőből és a földön is támadják őket. Egy algériai biztonsági forrás azt állította, hogy 25 külföldi kiszabadult, de ezt semmilyen más forrás nem erősítette még meg.
Az előzmények: iszlamisták szerdán túszul ejtettek több mint 40 külföldi szakembert, kettőt pedig megöltek. A túszejtők azt állították, 41 külföldit tartanak fogva, köztük hét amerikait. Különböző hírforrások szerint a foglyok között vannak japán, norvég, francia, brit, ír, román, Fülöp-szigeteki és malajziai állampolgárok is. Az iszlamisták a Maliban zajló francia katonai intervenció beszüntetését követelik. Egy hírhedt, korábbi al-Kaida-terrorista által vezetett, magát Mohtar Belmohtar Brigádnak nevező csoport a mauritániai Alakhbar hírportálon tegnap közzétett nyilatkozatában azt hangoztatta, a túszejtés sikeres válasz volt a francia katonák Maliban kezdett „keresztes hadjáratára”. A csoport megerősítette, több mint 40 túszt tart fogva – köztük hét amerikait és két britet–, s utalt rá: azért választotta Algériát az akció helyszínéül, mert az engedélyezte légtere használatát a francia katonai intervencióhoz. Korábban egyes források azt közölték, a túszejtők azt is követelték, hogy algériai börtönökből engedjék szabadon száz terrorista társukat.
Az algériai belügyminiszter délelőtt a következőket erősítette meg: a fegyveresek nem külföldről érkeztek, hanem Algériából származnak, és a kelet-algériai földgázkitermelő telepet megtámadva külföldi szakemberek nagy csoportját ejtették túszul. A korábbi hírek szerint a túszejtő egység mintegy húsztagú, vezetőjük a Félszemű becenéven ismert Mohtar Belmohtar, aki korábban az al-Kaida észak-afrikai szárnyának egyik parancsnoka volt.
A France 24 tegnap hajnalban beszélt egy francia tússzal, aki azt állította, hogy egy aláaknázott épületben tartják fogva őket, sőt robbanóanyagot erősítettek rájuk, hogy elriasszák a biztonsági erőket a telep megrohamozásától.
Norvégia korábban hivatalosan azt közölte, hogy 13 norvég állampolgár került fogságba. Washington számot nem közölt, de arról tájékoztatott, hogy a túszejtő akciónak amerikai érintettjei is vannak. Hasonló nyilatkozatot tett közzé a japán, valamint az ír kormány is. (MTI, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.