<p>Emmanuel Macron nyerte meg vasárnap a francia elnökválasztás második fordulóját a Nemzeti Front jelöltjével, Marine Le Pennel szemben az exit poll felmérések, illetve az első részeredmények szerint.</p>
Macron lesz Franciaország új elnöke
Európa-szerte fokozott érdeklődés követte a francia elnökválasztást, hiszen az ötödik köztársaság megalapítása óta - csaknem 60 éve - ez volt az első eset, hogy egyik nagyobb jobbközép vagy balközép párt jelöltje sem jutott be az elnökválasztás második fordulójába.
A 39 éves Emmanuel Macron egy éve hozta létre a magát a hagyományos jobb- és baloldali pártok fölé helyező En Marche! (Indulás!) nevű politikai mozgalmát. Minden idők legfiatalabb francia elnöke lesz.
Az urnazárás után mondott első beszédében megígérte, hogy harcolni fog a franciákat emésztő megosztottság ellen. Hozzátette, hogy meghallotta a franciák "dühét, aggodalmát és kétségeit". "Tiszteletben tartom őket" - mondta. Hangsúlyozta: Európa és az azt alkotó népek, Európa és a polgárok közötti szálak újraszövésén fog munkálkodni. Ígéretet tett arra, hogy Franciaország a terrorizmus elleni harc élére áll, valamint arra, hogy megvédi Franciaországot és Európát. Hangsúlyozta, hogy a következő öt évben felelősségének tekinti a félelmek lecsillapítását és azt, hogy visszaadja a franciáknak az optimizmusukat. Mint mondta, elsődleges feladatának tekinti, hogy helyreállítsa a közélet tisztaságát.
Marine Le Pen telefonon gratulált Emmanuel Macronnak a győzelemhez - jelentette be maga a Nemzeti Front elnöke vasárnap este. Macron környezetéből azt közölték, hogy "rövid és szívélyes" telefonbeszélgetést folytatott egymással az elnökválasztás második fordulójának két jelöltje. Az első exit poll eredmények közzététele után Le Pen a párt támogatói előtt mondott beszédében "történelmi és erős eredménynek" nevezte a második fordulóban általa megszerzett szavazatok arányát. A Nemzeti Front "az egyes számú ellenzéki erő" - jelentette ki.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"274667","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"321","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Bejelentette, hogy új politikai erő élén kíván indulni a júniusi parlamenti választásokon, meg akarja változtatni a Nemzeti Front nevét is, amelyet rasszista és antiszemita vádakkal illettek, amikor az apja, Jean-Marie Le Pen létrehozta. A politikus úgy vélekedett, hogy a hazafias és a globalista erők közötti választás "áll a franciák előtt a parlamenti kampány idején minden választókörzetben". "Ennek a harcnak az élére állok, hogy még szélesebb körben egyesítsek mindenkit, aki Franciaországot akarja választani, megvédeni a függetlenségét, szabadságát, felvirágzását, biztonságát, önazonosságát és társadalmi modelljét" - tette hozzá.
A parlamenti választásokat, amelynek alapján megalakul az új kormány, június 11-én és 18-án tartják meg.
Francois Hollande távozó francia elnök telefonon gratulált Macronnak a győzelméhez. Közleményében kiemelte: Macron elsöprő győzelme azt mutatja, hogy a francia emberek nagy többsége egységbe akar tömörülni a köztársaság értékei mentén, és ki akarja mutatni, hogy az ország az Európai Unióhoz tartozik.
Boldog vagyok, hogy a franciák az európai jövőt választották - közölte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzenetében. Juncker vasárnap levelet küldött a megválasztott francia elnöknek, amelyben kifejezte örömét afelett, hogy Macron választási győzelmével megvédte az erős és progresszív Európát, amelyet minden bizonnyal elnöksége alatt továbbra is támogatni fog a kontinens jövőjéről folytatott viták során.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke Twitter-üzenetében Macron győzelméhez gratulálva kijelentette: "Számítok Franciaországra - amely Európa szívében marad -, hogy vele együtt változtatjuk meg az Európai Uniót, és hogy közelebb visszük azt az európai polgárokhoz".
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke és Angela Merkel német kancellár is Twitter-üzenetben gratulált a francia elnökválasztáson győztes Macronnak.
"Az Ön győzelme az erős és egyesült Európa, a francia-német barátság győzelme" - hangsúlyozta a német kancellár.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"274668","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Sigmar Gabriel német külügyminiszter, alkancellár megkönnyebbülésnek nevezte Emmanuel Macron győzelmét. A szociáldemokrata (SPD) politikus az ARD országos köztelevíziónak nyilatkozva hangsúlyozta: Németországnak és Európának segítenie kell Franciaországnak, hogy Macron elnöksége sikeres legyen, különben az a veszély fenyeget, hogy a következő elnökválasztást Marine Le Pen nyeri meg.
"Franciaország az egyik legszorosabb szövetségesünk, és készen állunk az együttműködésre az új (francia) elnökkel számos olyan kérdésben, amelyeket egyaránt elsődleges fontosságúnak tartunk" - fogalmazott Macronhoz intézett gratuláló üzenetében Theresa May brit kormányfő.
Charles Michel belga miniszterelnök azt üzente gratulációja mellett: örül a Franciaországgal folytatandó közös munkának, hogy Európa új lendületet kaphasson.
Donald Trump amerikai elnök is egy Twitter-bejegyzésben fejezte ki jókívánságait Macronnak. "Gratulálok Emmanuel Macronnak, Franciaország következő elnökének a mai nagyarányú győzelemhez. Alig várom a közös munkát" - írta.
Macron 65,31 százalékot kapott a voksok zömének összeszámlálása alapján
A voksok több mint 80 százalékának összeszámlálása alapján Emmanuel Macron az érvényes szavazatok 65,31 százalékát szerezte meg a vasárnapi francia elnökválasztáson - közölte a belügyminisztérium.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"274674","attributes":{"alt":"","author":"TASR/AP felvétel","class":"media-image","height":"319","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A Nemzeti Front (NF) jelöltje, Marine Le Pen a voksok 34,69 százalékát kapta meg. A különbség jóval több 20 százalékpontosnál, mint az az előrejelzésekben szerepelt. Az NF viszont a szavazatok arányát tekintve megdöntötte saját rekordját.
A választási részvétel 75,3 százalékos volt. A leadott szavazatok 12,5 százaléka érvénytelen. A távolmaradók és az érvénytelenül szavazók aránya együtt szokatlanul nagy egy elnökválasztáshoz képest - állapította meg Anne Jadot, a Lotharingiai Egyetem politológus professzora.
Párizsban Macron megszerezte a voksok 90 százalékát - közölte a Twitteren Anne Hidalgo főpolgármester. Hidalgo, akinek köztudottan hűvös a viszonya Macronnal, így gratulált neki: "A lehető legnagyobb sikert kívánom az országnak!".
Az urnazárás után több kisebb erőszakos tüntetőcsoport összecsapott a rendőrséggel a főváros keleti részében. A rendőrök könnygázzal oszlatták fel őket, több tüntetőt igazoltattak, illetve őrizetbe vettek.
Macron beiktatása a hét végén lesz az Elysée-palotánál. Pontos idejét még nem közölték, de mindenképpen Francois Hollande leköszönő elnök mandátumának május 14-i lejárta előtt kell megtörténnie. Macron első hivatalos programján hétfőn Hollande-dal együtt részt vesz a II. világháborús Győzelem napi ünnepségen. Az elnökválasztás hivatalos eredményét az alkotmányos tanács jelenti be csütörtökig.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.