<p>Ma beiktatják hivatalába a republikánus Donald Trumpot, az Egyesült Államok 45. elnökét. Az amerikai elnök és alelnök beiktatási ünnepségét délelőtt, a Capitolium lépcsőjénél tartják, és szigorú hagyományok szerinti, ünnepélyes ceremóniával zajlik majd. </p>
Ma iktatják be Trumpot
Bár az ünnepségsorozat szervezőbizottsága – amelyet Tom Barrack üzletember, Donald Trump egyik bizalmasa irányít – egy-két részleten módosíthat, de a beiktatás menetét az alkotmány pontosan meghatározza. Az alkotmány értelmében az elnököt és az alelnököt az alkotmánybíróság szerepét betöltő szövetségi legfelső bíróság elnöke esketi fel négy évre, pontban 12 órakor. Az alelnök esketésére 11:30-kor kerül sor.
A beiktatási ünnepséget 1937 óta mindig január 20-án tartják. Korábban március 4. volt a napja, de egy alkotmánymódosítással előbbre hozták az időpontot, hogy közelebb essen a választás – szintén alkotmányban rögzített – novemberi dátumához. Az első elnök, George Washington beiktatása egyébként nem Washingtonban, hanem New Yorkban volt, 1789-ben. A krónikák szerint a magas George Washington lehajolt és megcsókolta a Bibliát, és igen nagy zavarban volt. A mindenkori amerikai elnökök a Bibliára tett kézzel tesznek esküt. A presbiteriánus Trump – aki mellett a felesége áll majd – két Bibliára tesz esküt: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott és Abraham Lincoln elnök Bibliájára, amelyre az Uniót megmentő elnök tette a kezét 1861-es beiktatásakor. Az eskütétel után Trump rövid beiktatási beszédet tart, majd az elnöki és az alelnöki pár elindul a Capitolium felől a Pennsylvania sugárúton a Fehér Házig. A mintegy 2,5 km-es utat sétálva teszik meg, rezesbanda és parádés felvonulás kíséretében. Az út két oldalán tribünöket állítottak fel, ott lesznek a hívek, s ezúttal valószínűleg a tüntetők is.
Michael Flatley táncol Trump beiktatási bálján
Az elnöki pár programja már jóval a beiktatási ünnepség előtt megkezdődik. Melania és Donald Trump a Fehér Ház melletti episzkopális templomban – ahová az amerikai elnökök rendszeresen járnak – reggeli szertartáson vesz részt, majd a Fehér Házban a leköszönő elnök és a first lady vendégei lesznek. Michelle és Barack Obama teára látja vendégül az utódokat. Ez is régi hagyomány. Innen indul a leendő elnök és hitvese autókonvojjal a Capitoliumhoz. Az ünnepi ceremónián három volt elnök is jelen lesz: George W. Bush, Bill Clinton és Jimmy Carter. Jelen lesz Hillary Clinton is, aki a demokraták volt elnökjelöltjeként alulmaradt Trumppal szemben. Mintegy ötven demokrata párti kongresszusi képviselő viszont a távolmaradását jelezte.
[[{"type":"media","view_mode":"media_small","fid":"262997","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","style":"width: 100px; height: 74px; margin: 5px; float: left;","title":"","typeof":"foaf:Image"}}]]
Mennyire ismeri az USA új elnökét? Itt egy érdekes kvíz Donald Trumpról. Próbálja ki!
A beiktatási ünnepség előtt és után szabadtéri koncert lesz a Lincoln Emlékmű előtt. Délután fél háromkor az új elnök és az új alelnök az arlingtoni nemzeti sírkertben megkoszorúzza az Ismeretlen Katona emlékművét, aztán négy órakor Donald Trump ismét rövid beszédet mond, ezúttal a Lincoln Emlékmű előtt, a koncert közben. A koncerten a countrymuzsika sztárjai lépnek fel. Este hét órától az elnöki pár megnyit három hivatalos beiktatási bált, s ezzel végződik számukra az ünnepségsorozat. Ezen kívül azonban Washingtonban még vagy tucatnyi elegáns beiktatási bált rendeznek.
Értesülések szerint Michael Flatley Trump beiktatási bálján táncol majd. A Lord of the Dance ír táncosának Facebook-oldalán a hír közzététele után pillanatok alatt elszaporodtak a csalódott és sértett kommentek. A beiktatási ceremónia fellépőinek névsora elég hosszú, de folyamatosan változó, hiszen akad, aki lemondja a szereplést, másokat az utolsó pillanatban hívnak meg, mint Flatley-t is.
Miközben Trumpéknak lasszóval kell fogniuk neves fellépőket, addig Bruce Springsteen „titkos” búcsúkoncertet adott a Fehér Házban Barack Obama leköszönő elnöknek és alkalmazottainak. Springsteen családias hangulatban 15 akusztikus dalt adott elő 250 vendég előtt az elnöki rezidencia keleti szárnyában.
Az "ellenállás fesztiválja"
Az ünnepségsorozatot várhatóan tüntetések zavarják majd meg. Jó néhány tüntető előreláthatólag szervezetten érkezik a fővárosba. Egy csoport az „ellenállás fesztiválját” szándékozik megrendezni, egy másik csoport egyszerűen meglepetést ígér, nők egy csoportja pedig szombatra szervez Trump-ellenes protestáló menetet. Lesz felvonulás, amelyet a nemek egyenjogúságáért tartanak, rendeznek háborúellenes megmozdulást, amelyen részt vesz Jill Stein, a Zöld Párt volt elnökjelöltje, aki a választás után három szövetségi államban is kezdeményezte a voksok újraszámlálását, és kivonulnak a washingtoni utcára a marihuána szabad forgalmazásának hívei is, akik állítólag 4200 adag ingyen marihuánát osztogatnak majd (ez a szövetségi fővárosban nem büntetendő cselekmény.) Szerda estig 27 csoport jelentette be, hogy tüntetni akar. A fővárosba egyébként mintegy egymillió embert várnak, a biztonsági intézkedéseket alaposan megszigorították.
Donald Trump a hírek szerint már hétfőn „munkába áll”. Ő lesz az első elnök, aki számára a Fehér Ház „visszalépést” jelent, ami a luxust illeti, hiszen a Trump toronyházban és a floridai rezidenciáján még a vízcsapok is aranyból vannak... (MTI, Index)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.