Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda felszólította a NATO-tagországok vezetőit, hogy „merészebben” lépjenek fel Ukrajna tagságának kérdésében jövő héten az országában tartandó csúcstalálkozón, mondván, ez fokozná az Oroszország indította háborúban védekező ukránok harctéri teljesítményét, míg mindenfajta óvatoskodást Moszkva gyengeségként ítélne meg.
Litván elnök: gyors csatlakozási lehetőséget kell biztosítani a NATO-hoz Ukrajnának a háború után
A Reuters hírügynökségnek adott – kedden megjelent – interjújában az államfő azt tanácsolta a NATO-hoz tartozó országoknak, hogy hagyják figyelmen kívül azon félelmeiket, miszerint Ukrajna felvétele provokálná a Vlagyimir Putyin elnök vezette Oroszországot.
„Ne habozzunk merészebb döntéseket hozni, különben a Putyin-rezsim úgy fogja értékelni, hogy a nyugati szövetségesek túl gyengék, akiket félre lehet állítani és megadják magukat” – mondta Nauseda hétfőn. „Az erőteljesebb szóhasználat Ukrajna NATO-tagságával kapcsolatban biztosan növelné az ukrán katonák harci kedvét a csatatéren” – tette hozzá a litván elnök.
Azt azonban értésre adta, hogy a kedden és szerdán tartandó csúcstalálkozón egészen bizonyosan nem születik döntés Kijev felvételéről. „Mindannyian értjük, hogy most, a háború alatt Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz. (...) Ukrajna is megérti ezt. De meg kell határoznunk az eljárást”, amely elvezet majd a csatlakozáshoz – fogalmazott.
Kifejtette, hogy Kijev a csúcstalálkozón várakozásai szerint a tagsághoz vezető út megkönnyítésére, továbbá a katonai támogatás fokozására vonatkozóan kaphat ígéretet a szövetségesektől.
Nauseda elmondása szerint arra számít, hogy Volodomir Zelenszkij ukrán elnök részt vesz a csúcstalálkozón.
„Remélem, hogy Zelenszkij itt lesz, és fontos szerepet fog játszani a vilniusi döntéshozatalban” – mondta a litván elnök.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.