Légi kommandót is bevethetnek

Washington. Kockázatos betörések indítását készíti elő a Pentagon, alacsonyan repülő harci helikoptereket használva mérnének csapást az Oszama bin Ladennel és a tálibokkal szövetséges csapatokra – jelentette ki két Pentagon-tisztviselő kedden.

„Bush, a nagy sátán” – hirdeti az Egyesült Államok bangkoki nagykövetsége előtt tüntető thaiföldi muzulmánok transzparenseTASR/AP-felvételA különleges alakulatok helikopterei Afganisztán közeli – de nem afganisztáni – bázisokról felszállva kisebb ellenséges alakulatok ellen hajthatnának végre csapásokat, miután az amerikai légi-, és rakétacsapások méginkább meggyengítették a tálib légvédelmet és nagyobb katonai célpontokat.

Keresd és pusztítsd!

Ezzel egy időben egyre növekvő számú, a terroristák likvidálására képes különleges alakulatot küldenek a térségbe, többek között az Afganisztántól északra lévő Üzbegisztánba. Ezek azonban nem képzik részét egy lehetséges inváziós haderőnek. Az invázió lehetőségét egyelőre még kizárják a Pentagonban.

Egyelőre még nem tisztázott, mikor veszik kezdetüket a helikopteres betörések. Az amerikai légierő gyorsan biztosította a légifölényt Afganisztánban háromnapi folyamatos nagy magasságból indított támadásaival – nyilatkozta Richard B. Myers tábornok, vezérkari főnök washingtoni sajtókonferenciáján. Az ilyen támadások kockázatait jól illusztrálja a négy ember halálát okozó téves támadás az ENSZ kabuli aknamentesítő központja ellen.

Miénk itt a légtér

„Lényegében miénk a légtér Afganisztán fölött, de mindig számolnunk kell légelhárító tűzzel” – nyilatkozta a vezérkari főnök. „Mindig is fennáll a lehetősége a kézi légelhárító rakétákkal indított támadásnak.” Ezek a rakéták és egyéb tűzfegyverek nem jelentenek veszélyt a nagy magasságból támadó repülőkre, annál inkább az alacsonyan szálló harci helikopterekre.

Stinger

Az Egyesült Államok „jó úton halad célja, a terroristák bázisainak elpusztításához szükséges körülmények megvalósítása felé” – mondta Donald Rumsfeld védelmi miniszter. Sem ő, sem Myers tábornok nem kívánt bővebb felvilágosítást adni a jövőbeni műveletekről, de más katonai források szerint a tervek további csapatok, köztük speciális Blackhawk helikopterek Közép- és Dél-Ázsiába vezénylését is tartalmazzák. A helikopterek javított éjjel-látókészülékekkel és célzóeszközökkel vannak felszerelve, védettebbek a földi fegyverekkel szemben, illetve levegőben is utántölthetőek. A helikopterbevetések előkészületeiről először a tálib légvédelem és repterek elleni támadás újabb hulláma után lehetett hallani.

Szárazföldi alakulatok is?

Bár részletekről nem számoltak be azok titkossága miatt – még a Pentagonon belül is elzárva tárgyalnak a különleges alakulatok bevetéséről – annyit tudhatunk, hogy a különleges helikopterek a hadsereg 160-as Különleges Légi Regimentjéhez tartoznak. Ezenkívül közel ezerfős csapatot, köztük a 10. Hegyi Hadosztály megerősített gyalogsági dandárját is, az afgán határtól 160 kilométerre lévő Karshi közeli bázisra vezényeltek Üzbegisztánba. A csapatok feladata az Iszlam Karimov üzbég elnök által az amerikaiakkal kötött megállapodásban engedélyezett mentőcsapatok védelme. Karimov a nyilvánosság előtt kizárta különleges alakulatok üzbég területről történő bevetését, mondván, „erre még nem készültünk fel”. Több amerikai tisztviselő szerint a megállapodás elég rugalmas ahhoz, hogy akár Oszama bin Laden felkutatására irányuló akciókat indíthassanak az ország területéről.

A helikopterek bevetése mindenesetre kockázatos. A stinger rakétákkal felszerelt afgán mudzsahedek több szovjet helikoptert lőttek le a ‘80-as években, ha azok 3000 méter alatt repültek. Bár az Egyesült Államok képes egyedül is támadásokat indítani helikoptereivel, a csapásokat azonban az Északi Szövetséggel és a déli tálibellenes csoportokkal együttműködve is végre lehet hajtani – mondta egy védelmi minisztériumi tisztviselő.

Másfél millió menekült

Akár másfél milliót is elérhet azoknak az afgánoknak a száma, akik elmenekültek lakóhelyükről. A tél közeledtével azonban a hátramaradt milliók is súlyos helyzetbe kerülnek – állítják a segélyszervezetek. Tömegek menekülnek, de a legveszélyeztetettebbek között vannak azok, akik nem mozdultak el otthonukból. A BBC értéselülései szerint a kabuli légicsapások elől néhány ugyan elmenekültek, de a városból nem volt nagyarányú kitelepítés. A légicsapásokkal egyidőben amerikai repülőgépek élelmiszer-segélycsomagokat is ledobtak Afganisztán aszálysújtotta területein. Hétfőn 37 000 ilyen csomagot dobtak le, és vasárnap is körülbelül ennyi segélyt juttattak el a célterületekre. A segélyszervezetek azonban egyetértenek abban, hogy az országba így bejutó élelemsegély csak töredéke annak, amire a lakosságnak szüksége lenne a tél átvészeléséhez, ami novemberben válik igazán zorddá. Az a veszély is fennáll, hogy polgári személyek az amerikai élelmiszercsomagok begyűjtésére elaknásított területekre is

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?