Látványos eredmények nélkül ért véget a marrakesi klímakonferencia

Látványos eredmények nélkül ért véget a marrakesi klímakonferencia
Marrákes |

<p>Látványos eredmények nélkül ért véget pénteken a marokkói Marrakesben az ENSZ 22. klímakonferenciája, a résztvevő mintegy 190 ország tárgyalói ugyanakkor - a globális felmelegedést megkérdőjelező Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt megválasztása ellenére - megerősítették, hogy eltökéltek a párizsi klímacsúcson tavaly megszületett megállapodás megvalósítására.</p>

Pénteken egyébként 47 ország vállalta, hogy minél előbb átállítja energiatermelését megújuló energiaforrásokra.

A marrakesi konferencia résztvevői a tavalyi párizsi klímacsúcson megszületett megállapodás részleteinek kidolgozására ültek össze. Párizsban megállapodás született arról, hogy 2 Celsius-fok alatt tartják az általános felmelegedést, és folytatják az 1,5 Celsius-fok alatti felmelegedés érdekében tett erőfeszítéseket. A fejlett országok vállalták: segítik a fejlődőket az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében, hogy védekezni tudjanak a felmelegedés hatásaival (aszályok, árvizek, óceánok vízszintjének emelkedése) szemben. A segítségnyújtás pénzügyi jellegű lesz, de technológiák és szaktudás átadására is kiterjed.

"A sikerek nem voltak látványosak, de legalább nem volt vétó" - mondta Grenada képviselője a kis szigetországok nevében felszólalva.

Kontruktív, de kaotikus vita

Egy európai tárgyaló szerint konstruktív volt a vita, de kissé kaotikus is, mivel rengeteg a tennivaló. 

A marrakesi tárgyalások kényes kérdése volt a finanszírozás. 

"Húszmillió dollár 2020-ban az adaptációs rendszerek (meteorológiai előrejelző rendszerek, öntözés, ivóvízhez való hozzáférés biztosítása, gátépítés, stb.) megteremtéséhez teljességgel elégtelen" - mondta Liz Gallagher, a 3G civil szervezet munkatársa.

A fejlődő országok az ENSZ Környezetvédelmi Programjára (UNEP) hivatkoznak, amely csak az adaptációs intézkedések kiadásait évi 140 és 300 milliárd dollár közötti összegre becsüli 2030-ig.

Marrakesi proklamáció

A csütörtök este közzétett és valamennyi résztvevő ország által támogatott "marrakesi proklamációban" felhívás szerepel az éghajlatváltozás elleni harcra fordítandó összeg, a folyósítások és a finanszírozásokhoz való hozzáférés növelésére. A nyilatkozat egyben válasz is Donald Trump megválasztására, aki kampányában "ugratásnak" nevezte az éghajlatváltozást.

Nagy-Britanniával együtt - amely csütörtökön ratifikálta a párizsi megállapodást - 111-re nőtt a ratifikáló országok száma.

A fosszilis energiatermelés leállítását vállaló országok a Sebezhető Éghajlat Fórum (CVF) tagjai, és azt szeretnék elérni, hogy az általános felmelegedés 1,5 Celsius-fok alatt maradjon.

"Úttörők vagyunk a megújuló energiára való 100 százalékos áttérésben, de azt szeretnénk, ha más országok is követnék a példánkat, hogy elkerüljük az általunk megtapasztalt hurrikánok, árvizek és aszályok katasztrofális hatását" - mondta Mattlan Zackhras, a szintén veszélyeztetett Marshall-szigetek elnökének miniszteri rangban lévő tanácsadója.    

A Meteorológiai Világszervezet a héten közölte, hogy 2016-ban várhatóan újabb melegrekordok dőlnek meg.

"A Sebezhető Éghajlat Fórum tagállamai által tett pénteki kötelezettségvállalás, amelynek értelmében kizárólag megújuló energiákkal látják el gazdaságaikat, merész vízióról tanúskodik, amelynek célja, hogy egyengesse az utat a párizsi megállapodás megvalósítása előtt, és minél gyorsabban lépjenek a klímaválság megoldása érdekében" - áll Al Gore volt amerikai alelnök közleményében.

Az éghajlatváltozásnak különösen kitett Fidzsi-szigetek pénteken jelentette be, hogy vállalja a jövő év végén tartandó ENSZ-klímakonferencia megrendezését. Logisztikai okokból azonban az eseményt Bonnban, az ENSZ éghajlat-változási keretegyezménye (UNFCCC) székhelyén tartják. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?