<p>Washington. A tettesek hatliteres kuktákban helyezték el a robbanóanyagot, az edényeket fekete vászonzsákba tették, megtöltötték fémdarabokkal, szegekkel és csapágygolyókkal, hogy növeljék a roncsolás hatásfokát – vált ismertté bostoni nyomozati forrásokból.</p>
Kuktákba rejtették a pokolgépeket
ÖSSZEFOGLALÓ
A két pokolgépet a földre tették, bár korábban olyan információk láttak napvilágot, hogy a tettesek kukákba rejtették a pokolgépeket. Azonban a CNN fényképet tett közzé az egyik robbantás helyszínéről, amelyen a detonáció előtt a biztonsági kordonnál látható egy elhagyott csomag, de a detonáció után már nem volt ott. A hírtelevízió azt feltételezi, hogy a felvételen látható csomagban volt a pokolgép.
Az FBI szerint kuktás pokolgépeket korábban afganisztáni, indiai, nepáli és pakisztáni robbantásokban használtak, és ilyen volt a New York-i Times Square-n 2010 májusában elkövetett merényletkísérletben használt három pokolgép egyike is. Az al-Kaida jemeni szárnya három évvel ezelőtt az interneten a „magányos merénylőknek” ajánlott egy angol nyelvű leírást arról, hogyan kell készíteni ilyen pokolgépet.
A rendőrség tegnap bejelentette: megtalálták az egyik kuktapokolgép fedelét egy épület tetején.
A bostoni hatóságok ötvenezer dollárt ajánlottak fel annak, aki a tettesek nyomára vezeti a hatóságokat. A nyomozók a lakosság segítségét is kérték, remélve, hogy a maraton nézői által készített fotók, videofelvételek is segítenek a merénylő(k) felkutatásában. Egyelőre azt sem tudni, hogy egy ember vagy többen hajtották végre a merényleteket, és az indítékok sem ismertek. Janet Napolitano belbiztonsági miniszter azt mondta, semmi jel nem utal arra, hogy a maratonon elkövetett két robbantás része lenne egy szélesebb összeesküvésnek.
Időközben azonosították a robbantások harmadik halálos áldozatát. Kína New York-i főkonzulátusa közölte, kínai állampolgárról van szó, de a hozzátartozók azt kérték, hogy a nevét ne hozzák nyilvánosságra. A sebesültek között is van egy kínai állampolgár, az ő állapota stabil.
Két halálos áldozatról már korábban kiderült, egyikük egy nyolcéves amerikai kisfiú, név szerint Martin Richard – akinek hatéves húga és édesanyja is súlyosan megsebesült –, illetve a 29 éves Krystle Campbell, aki egy étteremnek volt a vezetője. A harmadik áldozatról eddig csak annyit lehetett tudni, hogy a Bostoni Egyetem diákja.
A Fehér Ház közölte: Barack Obama elnök ma Bostonba utazik. A bostoni maraton szervezői pedig bejelentették, hogy jövőre is, 118-ik alkalommal megrendezik a futóversenyt, amely régi hagyománya és szerves része a város történelmének.
A média szerint a robbantások időzítése amerikai radikálisokra, az alkalmazott bomba viszont muzulmán szélsőségesekre utal. S bár az időzítésből korai messzemenő következtetéseket levonni, mégis több elemző hajlik arra, hogy a washingtoni kormányt bíráló szélsőségeseket, szélsőjobboldali terroristákat sejtsen a merénylet mögött.
A The Washington Post idézte a Southern Poverty Law Center polgárjogi mozgalom tanulmányát, amely szerint a Patriot (Haza) néven ismert szélsőséges mozgalmak az utóbbi években drámaian megerősödtek. Húsz évvel ezelőtt a Brady-féle fegyverkorlátozási törvény indította el az első Patriot mozgalmakat. (James Brady a Ronald Reagan elnök elleni 1981-es merényletkísérletben sérült meg, és lett a fegyverkorlátozás élharcosa: a nevét viselő törvény 1993-ban tízéves moratóriumot hirdetett a katonai típusú támadófegyverekre.)
A Patriot mozgalmak első hullámát az 1990-es években a rendőrség és a terrorelhárítás szisztematikus munkával felszámolták, de 2008 óta ismét megerősödtek. Míg 2008-ban csak 149 hazafiasnak nevezett szervezet volt, 2012-re a számuk 1360-ra nőtt, négy év alatt több mint a nyolcszorosára. A tavaly decemberi connecticuti iskolai lövöldözést követő heves politikai vita a fegyvertartás korlátozásáról még tovább szította az indulatokat, s valószínűleg növeli a „hazafiak” számát. (MTI, NOL, TASR, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.