Kucsma csúcsbotránya

Prága. Több fontos nemzetközi értekezletre került sor a NATO-csúcs keretében a tegnapi zárónapon. Megtartották ülésüket az Euroatlanti Partnerségi Tanács (EAPC) 46 tagállamának legfelsőbb vezetői. Először tartott hivatalos ülést a NATO–Oroszország Tanács, majd a NATO– ukrán értekezletre került sor.

A NATO–Oroszország Tanács 19+1-es rendszerben zajlott, külügyminiszteri szinten. Lord George Robertson NATO-főtitkár tegnap elégedettségének adott hangot a testület hathónapos munkájával kapcsolatban. Robertson kijelentette, elmélyült az együttműködés a válságkezelés, a terrorizmus elleni harc és a haderőreform területén. „Hangsúlyoztam, hogy a NATO döntései nem Oroszország biztonsága ellen irányulnak.” A főtitkár hozzátette, december 9-én Moszkvában egy konferencián találkozik Igor Ivanov külügyminiszterrel és Vlagyimir Putyin elnökkel is. Ivanov a NATO– Oroszország Tanács ülése után szintén pozitívan értékelte a testület eddigi tevékenységét. Példaként elmondta: végéhez közelednek a tengeralattjárók bajba jutott legénységének kiszabadításával kapcsolatos keretegyezmény kidolgozásának munkálatai. Robertson és Ivanov is utalt a néhány héttel ezelőtti moszkvai túszdrámára, melynek tükrében mindketten kivételes fontosságot tulajdonítanak az összefogásnak a nemzetközi terrorizmus ellen. A hidegháború megszűntével új katonai és politikai arculatra van szüksége a NATO-nak. Oroszország és a NATO közös tanácsa ezeknek az új időknek a hírnöke, mondta Ivanov, aki szerint a Tanácsnak az új euroatlanti biztonsági rendszer fontos alkotóelemévé kell válnia.

Dermedt volt a légkör

A NATO–Ukrajna Bizottság ülésén elhatározták a kétoldalú együttműködés továbbfejlesztését, amit Ukrajna már a tagság felé vezető út első fontos lépésének tekint. E tanácskozáson külügyminiszterek képviselték az országokat, és a NATO részéről Minuto Rizzo főtitkárhelyettes elnökölt. A NATO-külügyminiszterek komoly aggodalmukat fejezték ki ama hírek miatt, hogy Ukrajna fejlett radarberendezést adott el Iraknak. Hangsúlyozták: Ukrajnával a különleges viszony csak az értékek szilárd közösségén alapulhat.

A sajtóértekezleten Rizzo és Anatolij Zlenko ukrán külügyminiszter csak előre megírt nyilatkozatot olvasott fel, az idő rövidségére hivatkozva kérdéseket nem fogadtak és merőben szokatlan módon közös közleményt sem adtak ki. A sajtóértekezlet dermedtsége az ukrán vezetés, főleg a Leonyid Kucsma elnök iránti bizalmatlanságot tükrözte.

E bizalmatlanság miatt a NATO eleve nem volt hajlandó csúcsszinten tartani a bizottsági ülést, hogy elkerüljék a találkozást Kucsmával, aki viszont csütörtökön este mégis megérkezett a cseh fővárosba és képviselte országát az EAPC – legfelsőbb szinten tartott – ülésén.

Jól jött a francia

Ennek tudható be, hogy tegnap a tudósítók többet foglalkoztak a Kucsma-botránnyal, mint a 46 állam- és kormányfő fórumán elhangzottakkal. A szervezők számára jól jött, hogy – az angol helyett – az országok francia elnevezését is használhatják, mert így elkerülhették, hogy a nem szívesen látott Kucsmát Nagy-Britannia és az Egyesült Államok vezetői mellé legyenek kénytelenek ültetni. Mert ha a 46 vezetőt a szokásos módon, az államok angol elnevezése alapján ültetik le, akkor Kucsma, Ukrajna elnöke, közvetlenül Nagy-Britannia (angolul United Kingdom), illetve az Egyesült Államok (United States of America) mellett, jelesül Tony Blair és George Bush mellett foglal helyet.

Hívatlan vendég

De rájöttek: ha az országok francia elnevezését írják ki a tanácskozás résztvevőinek asztalán elhelyezett táblácskákra, és eszerint ültetik le a résztvevőket, a hívatlan vendég a török elnök mellé kerül, hét helynyire a brit miniszterelnöktől (Nagy-Britannia franciául Royaume-Uni). Még jobb a helyzet az Egyesült Államok esetében (franciául Etats-Unis), mert így harminc ülőhellyel sikerült Kucsmát távolítani az amerikai elnöktől. „Bár a NATO-nak a francia az egyik hivatalos nyelve, ezzel a gyakorlattal most találkozom először” – jelentette ki a szövetség egyik illetékese. „Mindenesetre ügyes trükk, az a lényeg, hogy Kucsma nem ült a brit miniszterelnök vagy az amerikai elnök mellett. Nem akartunk a kelleténél nagyobb ügyet csinálni a dologból, de azért értésére akartuk adni a véleményünket” – tette hozzá.

Egyébként az Euroatlanti Partnerségi Tanács ülésén a 19 NATO-ország vezetői kinyilvánították, erősíteni kívánják az együttműködést a partnerállamokkal, hogy hatékonyabban küzdhessenek a terrorizmus és egyéb veszélyek ellen. Lord Robertson NATO-főtitkár megfogalmazása szerint a partnerségnek is a világban kialakult új biztonsági helyzethez kell alkalmazkodnia. „Túl kell lépnünk a hagyományos feladatokon és mechanizmusokon, új tartalmat kell kapnia az EAPC-nek” – hangsúlyozta. Az ülésen, amelyen Szlovákiát Mikuláš Dzurinda képviselte, Bush elnök támogatást ígért mind az AEPC, mind a kétoldalú kapcsolatok bővítéséhez.

Paradicsom Robertsonnak

A NATO-csúcs tegnapi záró sajtóértekezletét két fiatal rendbontása zavarta meg: paradicsommal próbálták megdobálni Lord Robertson főtitkárt, miközben oroszul azt kiáltozták, hogy a NATO rosszabb a Gestapónál. A biztonsági szolgálat mindkettőjüket – sajtóigazolványnyal rendelkeztek – pillanatok alatt ártalmatlanná tette. (jéel, m, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?