Közzétették az EU-reformokról szóló javaslatcsomagot

London |

<p>Közzétette kedden Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a brit kormánnyal folytatott tárgyalássorozat nyomán eddig összeállt javaslatcsomagot az uniós szabályozási reformtervekről. A brit kormányfő szerint &quot;tényleges előrelépést&quot; jelent a dokumentum, brit EU-szkeptikusok azonban élesen bírálták a javaslatokat.</p>

Az ajánlásokról a tagországoknak először a február második felében esedékes EU-csúcson lesz alkalmuk dönteni.

A javaslatcsomag több területen engedményeket tesz Londonnak. A brit kormány például az EU-tagságról tervezett népszavazás után haladéktalanul alkalmazhatná a "vészféknek" nevezett szigorításokat, amelyek alapján négyévi nagy-britanniai munkaviszony után lehetne csak igénybe venni a munkavállaláshoz kötődő brit szociális juttatások teljes körét.

Ezt azonban - a javaslat jelenlegi formájában - jóvá kellene hagynia a többi EU-tagállamnak is. Emellett ezt az eszközt csak átmenetileg lehetne alkalmazni, bár arra nem utal a tervezet, hogy pontosan mennyi ideig.
    
Jelentős engedmény, hogy a javaslatcsomag megtiltana mindenféle diszkriminációt az EU-ban honos természetes és jogi személyekkel szemben annak alapján, hogy országuk milyen fizetőeszközt használ. A külföldi EU-munkavállalók szociális ellátási szabályainak szigorítása mellett ez volt London egyik legsarkalatosabb követelése.
    
Brit szempontból komoly eredménynek tűnik az is, hogy a tervezet elismerné Nagy-Britannia kimaradását az EU-integráció mind szorosabbra vonásának folyamatából, és ez szerepelne a jövőbeni EU-szerződésekben is. A javaslatcsomagban szerepel annak lehetősége is, hogy a tagállami parlamentek bizonyos esetekben útját állhassák az uniós szintű jogszabályalkotásnak, de ehhez a tagállamok abszolút többségének teljesen egységes fellépésére lenne szükség.
    
David Cameron brit miniszterelnök kedden úgy nyilatkozott, igen jelentős módosításokat tartalmaz a javaslatcsomag. Cameron kijelentette: "van még munka" a részletek véglegesítéséig, de "tényleges előrelépés" történt azokon a szabályozási területeken, amelyeknek reformját a brit kormány elengedhetetlennek tartja. Úgy fogalmazott: a tervezet "elég jó ahhoz", hogy annak alapján ő pártolná a brit EU-csatlakozást, ha Nagy-Britannia még nem lenne az unió tagja.
    
A tervezethez csatolt levelében Donald Tusk elismerte, hogy további nehéz tárgyalások várnak a felekre, hozzátette ugyanakkor: meggyőződése szerint a javaslatcsomag jó alapot kínál a kompromisszumra.
    
A kormányzó brit Konzervatív Párt EU-szkeptikus szárnyának prominens képviselői és más politikai erők azonban súlyos bírálatokkal illették Cameront, mivel véleményük szerint nem teljesültek a londoni reformelvárások.
    
Liam Fox, az EU-ellenes tory képviselőcsoport egyik veteránja úgy fogalmazott, hogy a javaslatcsomag "a közelében sem jár" azoknak a reformoknak, amelyeket a brit kormány a választóknak megígért.
    
Nigel Farage, az EU-ból való kilépésért küzdő Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője "szánalmasnak" nevezte a javaslatcsomagot. Richard Tice, a Leave.Eu nevű, szintén a brit EU-tagság feladásáért küzdő konzervatív kampánycsoport társalapítója pedig a brit nép becsapásával vádolta Cameront.
    
Vicky Redwood, a Capital Economics főközgazdásza a javaslatcsomagot értékelve úgy vélte, hogy az csak mérsékelt változtatásokat tartalmaz, ezért a tervezett népszavazás várhatóan nagyon szoros eredményt hoz. Értékelése szerint az esetleges kilépés rövid távon erősen negatív, hosszú távon enyhébb gazdasági hatásokkal járna.
    
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kedden közölte: nem ismeri Donald Tusk levelének tartalmát, de a szociális ellátórendszerek tekintetében mindig megértéssel fogadják, ha egy ország véget akar vetni a visszaéléseknek, viszont nem értenek egyet olyan megoldással, amely bárkit diszkriminatívan érintene.
    
Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, EP-képviselője keddi közleményében azt írta: a javaslat egyes pontjai, köztük a munkakeresési támogatás megvonása, "magyar szempontból teljességgel vállalhatatlanok". Ujhelyi felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy hozza nyilvánosságra, milyen háttéralkut kötött David Cameronnal a kérdésben.
    
A Párbeszéd Magyarországért közleményében azt írta, ha Orbán Viktor a brit uniós reformigényekkel kapcsolatos javaslatcsomag közzététele után nem lép, akkor végleg lemond az Európai Unió más országaiban boldogulást kereső magyarok érdekeinek képviseletéről, és ezzel miniszterelnöki esküjét is megszegi. 
    
A Demokratikus Koalíció arra szólította fel Orbán Viktort, hogy ne támogasson olyan indítványt, amely megsértené a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok jogait és szociális támogatáshoz való hozzáférését. A párt szerint elfogadhatatlan, hogy egy uniós tagország kilépésével fenyegetőzve próbálja rákényszeríteni akaratát a többi tagállamra.
    
A Magyar Liberális Párt közleményében azt írta, a magyar kormánynak határozottan ki kell állnia állampolgárainak munkavállalói jogaiért, mivel ezek a jogok most veszélybe kerültek. A Liberálisok fontosnak tartják, hogy az Egyesült Királyság továbbra is az Európai Unió tagja maradjon, ugyanakkor aggodalommal fogadják az uniós munkavállalók jogainak és jogosultságainak tervezett korlátozását. 
    
Beata Szydlo lengyel kormányfő közölte: mindenki egyetért abban, hogy Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia. Hozzátette ugyanakkor, hogy a témával kapcsolatban bővebben csak pénteken, a brit kormányfő varsói látogatása után tud majd nyilatkozni.
    
Tomás Prouza, a cseh kormány európai ügyekért felelős államtitkára azt mondta, a szociális juttatások vészfék-mechanizmusa elfogadható megoldás Prága számára, de a továbbiakban a korlátozás idejéről szóló vita lesz a legfontosabb. 
    
Nagy-Britanniában 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?