Brüsszel. Szigorúan ellenőrzik a jövőben, hogy betartják-e az előírt pihenőidőt a kamionvezetők, s kötelező lesz az ellenőrizhetőséget biztosító korszerű eszköz, a digitális tachográf alkalmazása is az utak során.
Kötelező lesz a pihenés
Az utak állapotáért mindinkább a túlterhelt kamionok konvojait okolják nálunk az emberek, többnyire nem alaptalanul. A kamionosok viszont gyakran éppen a rossz utakra hivatkoznak baleseteik magyarázataként. Az általuk okozott balesetek gyakori oka a pihenés nélkül, túlhajszoltan vezetők fáradtsága, a járművek túlterhelése, a késések behozását és a feladat minden áron való teljesítését célzó gyorshajtás. A nagy vállalatok gépkocsivezetőinél azért, hogy megfeleljenek a fuvaroztató sokszor túlzott az elvárásainak, a kis fuvarozóknál pedig egyszerűen a piacon maradás követeli meg, hogy minél hamarabb célba juttassák az árut.
Indokoltan tárgyalt tehát 2005-ben többször is az Európai Tanács és az Európai Parlament a kamionközlekedés biztonsági szabályainak szigorításáról, nevezetesen a gépkocsivezetők kötelező pihenőidejéről, a fuvarozók felelősségéről és a menetadat-rögzítő digitális tachográfok kötelező alkalmazásáról. A tanács a múlt év végén szigorú szabályok mellett tört lándzsát. Ezek 2007-től léphetnének életbe. Spanyolországban pl. már ez év január 1-jétől megbüntetik a digitális tachográf nélkül közlekedő kamionosokat.
Az új szabályoknak a gépkocsivezetők általi megszegéséért a jövőben a fuvaroztató lesz felelős, mert rendszerint ő hajszolja bele a vezetőket a túlteljesítésbe. Neki kell majd bizonyítania, hogy a szabálytalanságokért valóban a vezető a hibás. A közúti ellenőrzések során bárkit, bárhol, bármely ország szervei ellenőrizhetnek, indokolt esetben megbüntethetnek, sőt: továbbhaladását is megtilthatják. Az ellenőrzések számát a telephelyeken is növelik. A digitális tachográfok szolgálnak a szabályok betartásának ellenőrzésére, tehát azok adatait 28 napig meg kell őrizni.
A legfontosabb tervezett szabályok
A vezetési időt hetenként 56, kéthetenként 90 órában maximálják. A napi 11 órás pihenő legfeljebb két szakaszra bontható, utóbbi esetben egy 3, illetve egy 8 órás szakaszra. Négy és fél óránként kötelező 45 perces pihenő, ami természetesen nem számít az összesen napi 11 órára szabott egyéb pihenőidőbe. Kéthetenként jár 45 órás rendes pihenőidő. Nemzetközi buszok vezetői sem vezethetnek ezután 12 napon át minden nap. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.