London. Független szakértők állítják: bármilyen korlátozás csak az illegális munkapiac felé fogja tereli Románia és Bulgária munkavállalóit.
Korlátozás és illegális munkapiac
Az Institute of Public Policy Research londoni politikai-gazdasági kutató műhely egyik szakértője azt mondta, ha olyanokkal szemben alkalmaznak munkavállalási korlátozásokat, akiknek ettől függetlenül joguk van beutazni bármelyik EU-tagállamba, azzal csak az illegális munkavállalás lehetőségét teremtik meg az érintettek számára.
A két új tagállam kormányilletékesei mindazonáltal nem várnak jelentős kivándorlást. Románia 20 milliós lakosságából több mint kétmillió máris külföldön dolgozik, főleg Spanyolországban, Olaszországban és Németországban, a román gazdaság erős ütemben növekszik (2006-ban kb. 7 százalékkal), és a munkanélküliség csökken. Emilia Maszlarova bolgár munkaügyi miniszter azt mondta a lapnak, a bolgár munkaerő-kiáramlás is mérsékelt lesz, mivel az ország már 1998–2000 között átélt egy nagy kivándorlási hullámot, és már most 800 ezer bolgár él külföldön.
A régi tagállamok közül Finnország és Svédország az általános iránnyal szembehaladva teljesen megnyitotta munkapiacát a bolgárok és a románok előtt, a volt kommunista országok közül Magyarország az egyetlen, amely korlátozásokat alkalmaz velük szemben.
Nagy-Britannia, amely az előző, 2004-es bővítési körben azonnal megnyitotta munkapiacát az akkori új tagok előtt, ezúttal szintén él a korlátozási joggal. John Reid belügyminiszter októberben bejelentette: London egyelőre csak a mezőgazdaságot és az élelmiszer-feldolgozó ipart nyitja meg Románia és Bulgária alacsonyabb szakképesítésű munkavállalói előtt, és itt is éves kvótát vezet be. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.