Komoly pofonokkal kezdődött a bolgár uniós tagság

Brüsszel. Az EU december közepén szigorította a Románia és Bulgária élelmiszer-kivitelére vonatkozó előírásokat. Jó egy héttel a hivatalos csatlakozás előtt Bulgária újabb pofont kapott: az uniós biztosok nem fogadták be teljes jogú tagként Szófiát az unió légi piacára.

Brüsszel. Az EU december közepén szigorította a Románia és Bulgária élelmiszer-kivitelére vonatkozó előírásokat. Jó egy héttel a hivatalos csatlakozás előtt Bulgária újabb pofont kapott: az uniós biztosok nem fogadták be teljes jogú tagként Szófiát az unió légi piacára. December 31-én este, két órával az EU-csatlakozás előtt pedig Bulgáriának le kellett állítania a kozloduji erőmű 3-as és 4-es számú reaktorát.

Az első intézkedés az állatok, a hús, a tej- és tejtermékek exportját érinti. Mostantól legalább egy évig csak azok a bolgár vállalatok exportálhatnak az EU tagállamaiba, amelyeknek már jelenleg is van engedélyük hús- és tejtermékek kivitelére. A többi cég átmeneti időszakot kap arra, hogy az uniós élelmiszer-biztonsági szabályoknak megfelelő minőségre emelje termékeit. Jelenleg 34 bolgár cég exportál tejet, 24 pedig húst az EU-tagállamokba, 391 tejtermelő és 359 hústermelő vállalatnak azonban várnia kell.

Az EU biztosai december 20-án döntöttek úgy, hogy biztonsági záradékot léptetnek életbe Szófiával szemben a légi szállítás terén. Az intézkedésre azért került sor, mert súlyos hiányosságokat tapasztaltak a bolgár civil légi hatóságnál (BCAA) a légitársaságok személyzetének felügyeletét és a karbantartást illetően. Brüsszel szerint Bulgária képtelen teljes mértékben megfelelni az uniós repülésbiztonsági eljárásoknak. Szergej Sztanisev kormányfő szerint az országát ért bírálat igazságtalan, és az EU-bővítéssel szembeni általános ellenérzésből fakad. Jacques Barrot közlekedési biztos szerint a brüsszeli felügyelők vizsgálata kiderítette, a BCAA megfelelően képzett személyzetének létszáma igen alacsony. A döntés súlyos következményekkel járhat Szófiára nézve: nem élvezheti a repülőgép-alkatrészekre vonatkozó kölcsönös standardelismerést, így egyedi egyezményeket kell kötnie minden tagállammal. Bár a „kitiltás” nem jelenti azt, hogy bolgár gépek nem repülhetnek az EU-ban, ám ha súlyos hibát észlelnek, a tagállamok „földre kényszeríthetik” a bolgár gépeket.

Bulgária egyetlen működő atomerőművében, Kozlodujban december 31-én leállították a hármas és négyes számú reaktort. Ez volt az uniós tagság egyik ára, a csatlakozási szerződés szerint. A két, egyenként 440 megawattos reaktor leállítását biztonsági érvekre hivatkozva kényszerítette ki az EU, egy 1992-ben készült elemzésre hivatkozva, amely szerint ezek a régebbi, VVER–440-es típusú reaktorok ésszerű áron nem korszerűsíthetők.

A bolgár kormány sokáig küzdött a bezárás ellen, hangoztatva, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az atomerőművek nemzetközi szövetsége (WANO), sőt az EB atomenergia-biztonsági munkacsoportja is pozitívan értékelte a biztonsági helyzetet. A bolgár kormány 600 millió eurót költött a régi kozloduji reaktorok biztonságosabbá tételére, és az EU az utóbbi években maga is 250 millió euróval támogatta a kozloduji biztonsági beruházásokat. Mindez nem segített, a vállalást teljesíteni kell. (mti, euractiv.hu, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?