Klímavédelmi együttműködésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

John Kerry

Kétoldalú klímavédelmi együttműködésről állapodott meg szerdán az Egyesült Államok és Kína.

Az egyezményről szóló, váratlan és a két ország esetében meglehetősen ritka közös kormányközleményt az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének Glasgowban zajló 26. ülésén (COP26) adta ki a két tárgyalóküldöttség szerda este.

A deklaráció szerint Kína és az Egyesült Államok tudatában van a klímaválság súlyosságának, és annak, hogy a helyzet sürgős cselekvést tesz szükségessé.

A közlemény címe és szövege is egyértelművé teszi, hogy a két ország – amely a világ két legnagyobb szennyezőanyag-kibocsátója – szerint még a jelenlegi évtizedben cselekedni kell a klímaváltozás hatásainak mérséklése érdekében.

A kommünikében Washington és Peking kötelezettséget vállal arra, hogy gyorsított ütemben lép fel a klímaválsággal szemben „a kritikus 2020-as évtizedben”, emellett többoldalú konstrukciók keretében – köztük az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményén belül – is együttműködik egymással a klímaváltozás katasztrofális hatásainak elkerülése végett.

A közlemény kiemeli, hogy az Egyesült Államok 2035-re száz százalékban mentesíteni akarja áramtermelését a széndioxid-kibocsátástól, Kína pedig a 15. ötéves terv időszakában csökkenti a szénfelhasználást, és minden tőle telhetőt megtesz e folyamat felgyorsítására.

John Kerry, az amerikai kormány klímaügyi különmegbízottja szerda esti glasgow-i sajtóértekezletén felfedte: a kiadott közös közlemény előzményeként az amerikai és a kínai tárgyalóküldöttségek harminc alkalommal egyeztettek személyesen vagy online kapcsolaton. Úgy fogalmazott: a két ország közötti kapcsolatokban „nincs hiány nézetkülönbségekből”, de a klímaváltozás ügyében az együttműködés az egyetlen lehetséges út.

Hszie Zsen-hua, a kínai küldöttség vezetője nem sokkal korábban tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a klímaváltozás elleni fellépés kérdésében „több az egyetértés, mint amennyi a nézeteltérés” Kína és az Egyesült Államok között.

Hszi Csin-ping kínai elnök – jóllehet hivatalos volt a múlt hétfőn kezdődött glasgow-i klímacsúcsra – nem jelent meg az értekezleten.

Joe Biden amerikai elnök, aki jelen volt a rendezvény első két napján rendezett csúcstalálkozón, elutazása előtti sajtóértekezletén úgy fogalmazott: véleménye szerint Kína nagy hibát követett el azzal, hogy nem jelent meg a COP26-ülés csúcsértekezletén, mivel így elesett attól a lehetőségtől, hogy „befolyást gyakoroljon az emberekre világszerte és a COP26-ülésen egyaránt”.

Biden ugyanakkor nem említette, hogy a glasgow-i értekezleten kétoldalú közös közlemény várható az Egyesült Államok és Kína hosszú távú klímavédelmi együttműködéséről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?