<p>Nem adott kegyelmet a cseh államfő Ludmila-Brožová-Polednová volt csehszlovák államügyésznek, akit az ötvenes évekbeli koncepciós perekben való részvételéért szeptemberben hat évi börtönbüntetésre ítéltek Pilsenben. "Az ügyben független bíróság döntött, s a kegyelem megadása bíróságunk ezen, a tragikus múltunkkal kapcsolatos súlyos lépésének az elutasítását jelentette volna" - indokolta Václav Klaus döntését az elnöki hivatal szerdán kiadott közleményében.</p>
Klaus: nincs kegyelem
A ma 86 esztendős Brožová-Polednová 1950-ben, hivatalával visszaélve, közreműködött Milada Horáková korabeli polgári demokrata politikus halálra ítélésében. A prágai városi bíróság gyilkosság elkövetésében találta bűnösnek. A szeptemberi fellebbviteli tárgyalásra a nyugat-csehországi Pilsenben került sor, hogy a tárgyaláson a rossz egészségi állapotban lévő vádlott is részt vehessen.
Miután az ítélet jogerős Renata Vesecká legfőbb államügyész kérvénytnyújtott be az államfőhöz, hogy Brožová-Polednová életkorára és súlyos betegségére való tekintettel kegyelmezzen meg az elítéltnek.
A volt államügyészt, aki végig tagadta bűnösségét, eredetileg nyolc évi szabadságvesztésre ítélték az ügyben még tavaly novemberben, a fellebbviteli perben
viszont felmentették őt a bűntett elévülésére hivatkozva. A cseh legfelsőbb bíróság azonban megsemmisítette a felmentő ítéletet, és elrendelte az ügy újratárgyalását.
Csehországban az ügyet jelképesnek és precedensértékűnek tekintik, mint annak bizonyítékát, hogy a múlt legsúlyosabb bűnei nem évülhetnek el. Az ötvenes évek elején Csehszlovákiában lezajlott koncepciós pereknek összesen mintegy 250 áldozatuk volt.
Horáková volt az akkori kirakatperek egyetlen női halálra ítéltje. Apolitikus asszony az 1948-as kommunista hatalomátvételig az élesen náciellenes cseh nemzeti szocialista párt elismert és aktív személyisége volt, akit a kommunisták az új rendszer ellenségének tekintettek. 1950. június 27-én kivégezték őt, annak ellenére, hogy a világ számos ismert személyisége, köztük Albert Einstein fizikus is felemelte szavát védelmében.
A szóban forgó perben összesen négy halálos ítélet született, további hárman életfogytig szóló büntetést kaptak, míg öt személyt 15-től 28 évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. Az ítéleteket az 1968-as reformidőszak, a prágai tavasz idején semmisnek nyilvánították, Horákovát azonban csak az 1989-es rendszerváltás után rehabilitálták. (Kokes János)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.